Zientalski Marian | Politechnika Gdańska

Treść strony

Zientalski Marian

Honorowy Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej. 
Absolwent Wydziału Elektrycznego (obecnie Wydziału Elektrotechniki i Automatyki) Politechniki Gdańskiej. Profesor Politechniki Gdańskiej, pracownik nauki, nauczyciel akademicki, specjalista teletransmisji i systemów telekomunikacyjnych. Dziekan Wydziału Elektroniki Politechniki Gdańskiej (1972-1975 i 1988-1990).

Marian Zientalski urodził się 30 września 1935 roku w Kutnie. W 1951 roku ukończył Gimnazjum im. H. Dąbrowskiego, a następnie rozpoczął studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej. W 1957 roku uzyskał dyplom magistra inżyniera łączności. W 1966 roku Rada Wydziału Elektroniki PG nadała Mu stopień naukowy doktora nauk technicznych. Tytuł naukowy profesora uzyskał w 1978 roku, a stanowisko profesora zwyczajnego w roku 1992.

Działalność zawodową rozpoczął, na IV roku studiów, w 1955 roku, na stanowisku zastępcy asystenta. W latach 1962-1972 był kierownikiem Zakładu Teleelektroniki, a w latach 1982-1991 kierownikiem Zakładu Teletransmisji. Kolejno w latach 1970-1988 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Telekomunikacji PG, dziekana Wydziału Elektroniki (1972-1975 i 1988-1990) oraz kierownika Katedry Systemów i Sieci Telekomunikacyjnych (1995-2005). W 2010 roku przeszedł na emeryturę.

Działalność dydaktyczna Profesora koncentrowała się na problematyce wydobywania, przetwarzania, przesyłania, odtwarzania, obrazowania i przechowywania informacji. Działalność naukowo-badawcza koncentrowała się z kolei na problematyce rozwoju systemów i sieci telekomunikacyjnych i obejmowała: sieci i węzły transmisyjne, systemy i urządzenia teletransmisyjne, automatyzację pomiarów teletransmisyjnych, zintegrowane systemy telekomunikacyjne, zarządzanie siecią, systemy eksperckie, rozwój technologii sieci dostępowych, kompleksowe projektowanie, analizę i realizację przedsięwzięć rozwojowych w zakresie sieci dostępowej, metodologię badań systemów sieci dostępowych.

 Dorobek naukowy i badawczy obejmuje ponad 250 pozycji, w tym dwie monografie, 151 artykułów, 37 patentów (w tym 6 zagranicznych) oraz ponad 70 raportów naukowo – badawczych, w tym 40 wydanych w Wydawnictwach Politechniki Wrocławskiej i liczne opracowania badawczo-konstrukcyjne, o randze których świadczy m. in. uzyskana Zespołowa Nagroda Państwowa II stopnia w dziedzinie techniki. Był inicjatorem utworzenia oraz kierownikiem i realizatorem Centralnego Programu Badań Podstawowych 02.16 „Rozwój techniki przekazywania informacji”. Wypromował ośmiu doktorantów i dyplomował ponad 300 magistrów i inżynierów.

Swoje prace badawcze Profesor Marian Zientalski prowadził w ścisłej współpracy z przemysłem. Współpracował między innymi z: Państwowymi Zakładami teletransmisyjnymi w Warszawie, Wielkopolskimi Zakładami Teleelektronicznymi „Telkom-Teletra” w Poznaniu, Bydgoską Fabryka Kabli, Zakładami „Telfa” w Bydgoszczy oraz Zakładami Wytwórczymi Urządzeń Telefonicznych „Telkom-ZWUT” w Warszawie. W Gdańsku ściśle współpracował z firmą DGT Sp. z o.o., producentem nowoczesnych urządzeń telekomunikacyjnych.

Był członkiem między innymi Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułu Naukowego, Zespołu Ekspertów Ministra Edukacji Narodowej, Rady konsultacyjnej Ministra Łączności, Rady Telekomunikacji,  prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów Telekomunikacji.

Za osiągnięcia w działalności naukowej i dydaktycznej został wyróżniony medalem Komisji Edukacji Narodowej i odznaczony między innymi: Krzyżem Kawalerskim (1979), Oficerskim (1996) i Komandorskim (2002) Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał również: Złotą Odznakę Zasłużony Pracownik Łączności, Złotą Odznakę Zasłużony Pracownik Morza, Brązowy i Srebrny Medal za Zasługi dla Obronności Kraju, Medal Stowarzyszenia Elektryków Polskich im. prof. Janusza Groszkowskiego. Otrzymał także nagrody przewodniczącego Komitetu Nauki i Techniki, a także nagrody MNSzWiT oraz MEN.

Zmarł 6 stycznia 2020 roku w Gdańsku, został pochowany na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku.