Ziółko Jerzy | Politechnika Gdańska

Treść strony

Ziółko Jerzy

Honorowy Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej.
Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego (obecnie Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska) Politechniki Gdańskiej. Profesor Politechniki Gdańskiej, pracownik nauki, nauczyciel akademicki, specjalista w dziedzinie metalowych konstrukcji budowlanych i inżynierskich, twórca szkoły naukowej projektowania i eksploatacji stalowych zbiorników na płyny. Dziekan Wydziału Budownictwa Lądowego PG (1973-1975).

Doktor honoris causa Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy(2012).
 

Jerzy Ziółko urodził się 29 listopada 1934 roku w Radomiu. Studia na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Gdańskiej ukończył w 1957 roku. Prace zawodową rozpoczął w Mostostalu, ale już od 1958 roku pracował równocześnie jako asystent techniczny w Katedrze Budownictwa Stalowego Politechniki Gdańskiej. W 1964 roku obronił pracę doktorską, w roku 1979 uzyskał tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego, a w 1989 roku stopień doktora habilitowanego.

W macierzystej uczelni pełnił funkcje zastępcy dyrektora, a następnie dyrektora Instytutu Budownictwa Lądowego (1969-1975), prodziekana (1978-1987). Był redaktorem Zeszytów Naukowych, następnie redaktorem Publikacji Naukowych Wydawnictw Politechniki Gdańskiej (1972-1999), kierownikiem Katedry Konstrukcji Metalowych (1994-2005) i członkiem Senatu Politechniki Gdańskiej (2002-2004). Od 1998 roku pracował również w Akademii Techniczno-Rolniczej, w Bydgoszczy, przemianowanej w 2006 roku na Uniwersytet Techniczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.

Zainteresowania zawodowe i naukowe profesora Jerzego Ziółko koncentrowały się wokół zagadnień konstrukcyjnych i technologicznych metalowych konstrukcji budowlanych i inżynierskich. Profesor był niekwestionowanym autorytetem na skalę międzynarodową w zakresie stalowych zbiorników na płyny oraz twórcą szkoły naukowej projektowania i eksploatacji tego typu obiektów budownictwa przemysłowego. Inspiracją do pracy naukowej była praktyka inżynierska i stała współpraca z przemysłem prowadzona przez cały okres aktywności zawodowej. Profesor sporządził ponad 700 ekspertyz i opinii technicznych oraz szereg projektów nowych lub modernizowanych obiektów budowlanych. Profesor Ziółko kierował zespołem z Katedry Konstrukcji Metalowych Politechniki Gdańskiej, opracowując projekt dwóch zbiorników na ropę naftową w Mozyrze na Białorusi. Unikalne zbiorniki ekologiczne pojemności 75 000m2, o podwójnym płaszczu i dnie, z monitoringiem ewentualnych przecieków ropy zostały przekazane do eksploatacji w 2003 roku.

Na Jego dorobek naukowy składa się ponad 300 publikacji, w tym 14 książek (4 autorskie), z których dwie wydane zostały w Rosji, a jedna w Wielkiej Brytanii. Jego prace ukazały się również w Niemczech, na Ukrainie, na Węgrzech, w Bułgarii, Chorwacji oraz w Holandii. Profesor miał duże zasługi w opracowaniu pionierskich dokumentów o charakterze normalizacji projektowania zbiorników stalowych. Współpracował z Instytutem Konstrukcji Stalowych im. W. N. Szymanowskiego na Ukrainie, Uniwersytetami w Lipsku i Dreźnie. W 2004 roku został zagranicznym członkiem Ukraińskiej Akademii Budownictwa.  Był również członkiem Rady Redakcyjnej czasopisma Steel Construction - Design and Research oraz wydawanego w Kijowie kwartalnika Budownictwo Przemysłowe i Konstrukcje Inżynierskie.

Jerzy Ziółko wykształcił kilka pokoleń inżynierów podczas pracy dydaktycznej w Politechnice Gdańskiej oraz na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Był promotorem ponad 250 dyplomowych prac magisterskich. Wykształcił młode pokolenie pracowników naukowych. Był promotorem 16 zakończonych przewodów doktorskich. Cztery prace doktorskie pod kierunkiem Profesora opracowali doktoranci z Syrii, Jemenu i Ukrainy.

Profesor uczestniczył w pracach szeregu organizacji oraz stowarzyszeń naukowych i zawodowych, takich jak Komitet Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk, Sekcja Konstrukcji Metalowych Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk, Sekcja Nauk Technicznych Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych, Komisja Problemowa, a następnie Komitet Techniczny 128 ds. Projektowania i Wykonawstwa Konstrukcji Stalowych Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Rada Naukowa Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, Komitet Badań Naukowych.

Jerzy Ziółko został odznaczony między innymi: Krzyżem Kawalerskim (1981) i Oficerskim (1999) Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1980), Medalem Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa im. Stefana Kaufmana (2000), Medalami Prezydenta Miasta Gdańska i Wojewody Pomorskiego, a także medalami honorowymi przyznanymi przez uczelnie krajowe (Politechniki Gdańska i Rzeszowska) oraz zagraniczne (Uniwersytety Techniczne w Bratysławie i Koszycach). Ponadto został wyróżniony nagrodami i odznaczeniami Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, ministra nadzorującego budownictwo, JM Rektora Politechniki Gdańskiej i JM Rektora Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. J. i J. Śniadeckich w Bydgoszczy.

Ukoronowaniem drogi naukowej był tytuł doktora honoris causa nadany przez Uniwersytet Techniczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy w 2012 roku. W 2015 roku został wyróżniony tytułem Honorowego Profesora Emeritus Politechniki Gdańskiej.

Jerzy Ziółko zmarł 13 lipca 2020 roku w Gdańsku. Został pochowany na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku.