Zubek Mariusz | Politechnika Gdańska

Treść strony

Zubek Mariusz

Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej. 
Absolwent Wydziału Elektroniki (obecnie Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki) Politechniki Gdańskiej oraz Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Profesor Politechniki Gdańskiej, pracownik nauki, nauczyciel akademicki, specjalista w zakresie fizyki atomowej i molekularnej

Mariusz Zubek urodził się 7 stycznia 1945 roku w Łyszkowicach, koło Łowicza. Studia wyższe odbył w latach 1962-1968 na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej, specjalność Fizyka Techniczna, uzyskując tytuł magistra inżyniera oraz w latach 1968-1971 na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, uzyskując z wyróżnieniem tytuł magistra fizyki. Od roku 1968 był zatrudniony w Politechnice Gdańskiej.

W 1977 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk fizycznych nadany przez Radę Naukową Instytutu Fizyki Politechniki Gdańskiej. Stopień naukowy doktora habilitowanego otrzymał w 1993 roku nadany przez Radę Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po otrzymaniu stypendium British Council, w latach 1980-1981 odbył staż naukowy w Manchester University w Wielkiej Brytanii. W latach 1988-1990 był zatrudniony na kontrakcie badawczym w Manchester University. Od roku 1999 był zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej. Tytuł profesora otrzymał w 2003 roku. Od roku 2010 był zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego.

W latach 2007-2011 pełnił funkcję prodziekana ds. organizacji Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej, natomiast w latach 2013-2015 był kierownikiem Katedry Fizyki Zjawisk Elektronowych na tym wydziale. W roku 2015 przeszedł na emeryturę.

Prowadził prace badawcze w zakresie fizyki atomowej i molekularnej, a w szczególności procesów zderzeń elektronów o niskich energiach z atomami i cząsteczkami oraz procesów fotojonizacji atomów i cząsteczek. Opracował szereg nowych technik pomiarowych używanych w zderzeniowej spektroskopii elektronowej. Jest autorem/współautorem 100 publikacji w większości w zagranicznych czasopismach indeksowanych przez ISI. Wyniki swoich prac przedstawiał na międzynarodowych konferencjach jako referaty na zaproszenie oraz w ponad 110 streszczeniach komunikatów konferencyjnych. Współpracował z wieloma uznanymi na świecie ośrodkami naukowymi. Był kierownikiem specjalnego programu badawczego „Procesy elektronowe w strukturach molekularnych” w latach 2005-2008. Jest autorem dwóch podręczników i jednego skryptu uczelnianego. Był promotorem trzech rozpraw doktorskich.

W latach 1999-2017 był członkiem rzeczywistym, Fellow of Institute of Physics, Instytutu Fizyki w Wielkiej Brytanii. Pełnił funkcję przewodniczącego wielu międzynarodowych konferencji naukowych, w tym CEPAS 2002 (Conference on Elementary Processes in Atomic Systems), EGAS-41 2009 (Conference of the European Group for Atomic Systems). W latach 2005-2009 był członkiem komitetu sterującego Europejskiego Programu Naukowego EIPAM (Electron Induced Processing at the Molecular Level) finansowanego przez Europejską Fundację nauki (ESF), a w latach 2007-2010 członkiem Komitetu Narodowego ds. Współpracy z Europejską Fundacją Nauki (ESF) przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. W kadencji 2007-2010 był członkiem Komitetu Fizyki Polskiej Akademii Nauk, a w okresie 2007-2015 był członkiem Rady Konsorcjum Polski Synchrotron przy Uniwersytecie Jagiellońskim.

Odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,  Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Medalem Pamiątkowym Politechniki Gdańskiej. Za osiągnięcia w pracy naukowej otrzymał nagrodę Ministra Szkolnictwa Wyższego i Techniki oraz wielokrotnie otrzymywał nagrody indywidualne i zespołowe Rektora Politechniki Gdańskiej. W 2015 roku wyróżniony tytułem Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej.