Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej.
Absolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Profesor Politechniki Gdańskiej, pracownik nauki, nauczyciel akademicki, specjalista w dziedzinie chemii analitycznej.
Bogdan Zygmunt urodził się 3 marca 1946 roku w Suchodębiu (powiat zamojski). Studia wyższe ukończył w 1969 roku na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej uzyskując stopień magistra inżyniera chemika. W 1976 roku uzyskał stopień doktora nauk chemicznych, w 1997 doktora habilitowanego nauk chemicznych, a tytuł profesora w roku 2006. W roku 2017 przeszedł na emeryturę.
Od ukończenia studiów aż do przejścia na emeryturę związany zawodowo z Politechniką Gdańską, od 1992 roku na etacie nauczyciela akademickiego. W okresie 1981-1982 (1 rok) prowadził badania na the Free University of Amsterdam jako stypendysta fundacji Scientific Exchange Agreement. W latach 1985-1988 wykładowca (visiting professor) na Garyounis University (Benghazi, Libia), delegowany przez Ministerstwo Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki. W 1976 roku odbył półroczny staż przemysłowy w Gdańskich Zakładach Rafineryjnych współuczestnicząc w projektowaniu i wdrażaniu procedur z zakresu analizy chemicznej mediów na kolejnych etapach produkcji oraz jakości produktów końcowych. W ramach prowadzonych przez macierzystą katedrę międzynarodowych projektów badawczych uczestniczył w 2-3 tygodniowych pobytach w: University of Hamburg (1999), University of Waterloo (Kanada, 2001), Swedish Environmental Research Institute (2000).
Profesor Bogdan Zygmunt był członkiem 4 Komisji Komitetu Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk: Reakcji Analitycznych, Analizy Wody, Analizy Środowiskowej, oraz Komisji Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Wielokrotnie członek Komitetu Naukowego corocznych sympozjów naukowych „Chromatograficzne metody badania związków organicznych”. Przewodniczący lub współprzewodniczący międzynarodowych konferencji z zakresu nauki i technologii środowiska organizowanych przez Asia-Pacific Chemical, Biological & Environmental Engineering Society w Makau, Hong Kongu, Kyoto, Singapurze, Madrasie, Paryżu, Barcelonie, Dubaju i Gdańsku. Promotor, główny wykonawca lub współwykonawca grantów badawczych, finansowanych przez Komitet Badań Naukowych. Członek Konsorcjum 3 projektów finansowanych przez Komisję Europejską dotyczących jakości wyników analizy chemicznej oraz produkcji i stosowania materiałów odniesienia. Członek Konsorcjum i Dyrektor Programu Studiów Magisterskich na kierunku „Jakość w laboratoriach chemii analitycznej” w ramach projektu European Master in Quality in Analytical Laboratories w latach 2006-2012.
Główne zainteresowania badawcze obejmowały: opracowanie procedur oznaczania związków siarki w produktach naftowych i płynach fizjologicznych; śladowych ilości zanieczyszczeń chemicznych w powietrzu, wodzie i glebie oraz w ściekach, a także projektowanie i testowanie urządzeń do przygotowania próbek do analizy, głównie w celu oznaczenia analitów organicznych metodami separacyjnymi. Prowadził także badania nad bezpośrednim połączeniem etapu izolacji i wzbogacania śladowych analitów z etapem analizy za pomocą wybranych technik chromatograficznych. Podczas pobytu na Free University of Amsterdam w zespole naukowym profesorów Freia i Brinkmana pracował nad zastosowaniem techniki łączonej ekstrakcji do fazy stałej i chromatografii cieczowej do oznaczania zanieczyszczeń organicznych w próbkach wodnych i opracował odpowiednią metodykę dla ścieków przemysłu farmaceutycznego.
Współautor 19 rozdziałów w książkach naukowych i podręcznikach. Autor lub współautor około 120 artykułów w międzynarodowych czasopismach naukowych i ponad stu wykładów (kilkanaście plenarnych) i komunikatów opublikowanych w materiałach konferencyjnych. Promotor 4 ukończonych prac doktorskich. Wypromował około 50 prac inżynierskich i magisterskich, w tym 15 w języku angielskim.
Za działalność naukową i dydaktyczną otrzymał nagrodę Ministra i wiele nagród Rektora PG oraz został uhonorowany Srebrnym (1998) i Złotym (2004) Krzyżem Zasługi oraz Medalem Edukacji Narodowej (2001). W 2017 roku wyróżniony tytułem Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej.