48. Zjazd Fizyków Polskich na WFTIMS PG | Politechnika Gdańska

Treść strony

Wydarzenia

48. Zjazd Fizyków Polskich na WFTIMS PG

1 - 7 Wrzesień 2023

Kategoria: Nauka

Typ: Konferencja

Zjazd Fizyków Polskich jest najstarszą cykliczną konferencją, integrującą środowisko fizyków polskich. Zjazdowi towarzyszyć będą sesje plenarne, dyskusje, pokazy doświadczeń i giełda dobrych praktyk nauczycieli fizyki.

Oddział Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej oraz Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego serdecznie zapraszają do Gdańska na 48. Zjazd Fizyków Polskich, który odbędzie się w dn. 1–7.09.2023.

Zjazd objęty jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska, Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita  (FarU), Rektora Politechniki Gdańskiej, Rektora Uniwersytetu Gdańskiego i Pomorskiego Kuratora Oświaty.

W czasie Zjazdu odbędzie się:

  • osiem dwugodzinnych sesji plenarnych,
  • dziewięć dwugodzinnych sesji równoległych,
  • wykład otwarty,
  • sesja plakatowa,
  • zebranie delegatów PTF,
  • panel dyskusyjny Kondycja nauczania fizyki w polskich szkołach – szanse i ryzyko,
  • pokazy z fizyki oraz bazar dobrych praktyk dla nauczycieli fizyki,
  • wykłady i pokazy doświadczeń z fizyki dla młodzieży szkolnej.

Sesje plenarne, a także różne aktywności towarzyszące Zjazdowi odbywać się będą na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej, z wyjątkiem wykładu otwartego, który odbędzie się na Uniwersytecie Gdańskim.

Zjazd Fizyków Polskich jest najstarszą cykliczną konferencją integrującą środowisko fizyków polskich. Pierwszy taki zjazd odbył się 100 lat temu, w kwietniu 1923 roku w Warszawie. Celem ZFP jest promocja fizyki, z podkreśleniem dotychczasowych osiągnięć naukowych i dydaktycznych w tej dziedzinie. Wydarzenie jest skierowane do szeroko rozumianego środowiska fizyków. W Zjeździe przewidujemy udział około 500 uczestników w tym naukowców zarówno o ugruntowanej pozycji w środowisku, jak i młodych fizyków, a także nauczycieli fizyki oraz ich uczniów. W ramach działań promocyjnych przewidujemy różnego rodzaju wystawy, instalacje popularyzujące fizykę i konkursy dla młodzieży szkolnej.

Ważnym wydarzeniem towarzyszącym Zjazdowi będzie doroczny Rejs Fizyków, kończący się w Gdańsku w dniu rozpoczęcia Zjazdu. Stale aktualizowane informacje na temat 48.ZFP znaleźć można na stronie Zjazdu

Zainteresowane osoby zachęcamy również do wypełnienia formularza rejestracji wstępnej.