Dyscyplina: chemia

Poziom: szkoły ponadpodstawowe

Czas trwania: 21.03-30.05.2020 r.

Liczba uczestników: max. 40

 

Nieco więcej o kwasach i zasadach

Cel kursu:

Kurs e-learningowy ma na celu zapoznanie Was z podstawowymi zagadnieniami z zakresu krystalografii, rentgenografii strukturalnej i mineralogii. Przekonacie się, że te z pozoru trudne do zrozumienia zagadnienia są bardzo logiczne. Nic w tym z resztą dziwnego, gdyż światem kryształów rządzi symetria!

Opis kursu:

Pojęcie kwasów i zasad jest wprowadzane już na wczesnych etapach edukacji, jednak okazuje się, że teorii wyjaśniających, co jest kwasem, a co zasadą jest wiele. Jak np. wyjaśnić, że chlorek glinu AlCl₃ można uznać za kwas, skoro nie posiada on atomów wodoru?
W trakcie kursu poznamy teorię dysocjacji elektrolitycznej oraz teorie kwasów i zasad – kolejno: Arrheniusa, Brønsteda i Lowry'ego, Franklina, Lewisa oraz Pearsona. Dowiemy się jakie związki organiczne wykazują właściwości kwasowo-zasadowe i czym są superkwasy. Omówimy skalę i wskaźniki pH oraz wykonamy obliczenia z zakresu równowagi w wodnych roztworach elektrolitów.

Certyfikat:

Uczniowie, którzy będą aktywnie uczestniczyć w e-zajęciach i zrealizują wymagane zadania potwierdzając nabytą wiedzę i pozyskane umiejętności otrzymają certyfikat ukończenia kursu na Politechnice Gdańskiej.

Prowadzący:

dr inż. Andrzej Okuniewski
Katedra Chemii Nieorganicznej
Wydział Chemiczny
Politechnika Gdańska

Zapisy zamknięte

HARMONOGRAM

Kurs e-learningowy
31.01-10.04.2022 r.

Moduł Zagadnienie Liczba godzin
(w tym pracy własnej)
I Historia kwasów i zasad, dysocjacja elektrolityczna 4
II Teoria Arrheniusa 4
III Teoria Brønsteda i Lowry'ego oraz Franklina 4
IV Teoria Lewisa oraz Pearsona 4
V Kwasy i zasady organiczne, superkwasy 4
VI Skala pH 4
VII Wskaźniki i metody pomiaru pH 4
VIII Równowagi w wodnych roztworach elektrolitów 4

 

Kurs e-learningowy poprowadzony zostanie na uczelnianej platformie Moodle Politechniki Gdańskiej: https://enauczanie.pg.edu.pl/moodle/

[Pobierz PDF]