Sukces studentów Matematyki na konferencji DwuMIan | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-04-05

Sukces studentów Matematyki na konferencji DwuMIan

Baner "Nauki techniczne i przyrodnicze"

Z przyjemnością informujemy, że studenci III roku Matematyki - Dawid Ptach i Magdalena Wodniczak odnieśli sukces na Studenckiej Konferencji Zastosowań Matematyki DwuMIan.

Konferencja DwuMIan organizowana przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oraz Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się w formie zdalnej w dniach 26-27 marca 2022. Konkurs na najlepszy referat został przeprowadzony w dwóch kategoriach: Statystyka i inżynieria danych oraz Nauki techniczne i przyrodnicze. Studenci naszego Wydziału wygłosili referat "Modelowanie wzrostu nowotworu, czyli równania różniczkowe w akcji" i zdobyli trzecie miejsce w kategorii referatów z zastosowań matematyki w naukach technicznych i przyrodniczych.


Abstrakt referatu: Na przełomie ostatnich 20 lat widać wzrost zachorowań na nowotwory.
Stanowią one z pewnością jedne z największych wyzwań, przed którymi stoi współczesna medycyna. Szansą na lepsze przewidywanie rozwoju guza nowotworowego jest połączenie wiedzy i doświadczenia onkologów z modelowaniem matematycznym. Wykorzystując narzędzia
matematyczne możemy oszacować, jak będzie przebiegać wzrost nowotworu. W naszym referacie przedstawimy krok po kroku, jak za pomocą równań różniczkowych zamodelować rozwój guza dokładając kolejne założenia do modelu. Przeprowadzimy symulacje uzyskanych układów i pokażemy interpretację biologiczną otrzymanych wyników.

Opiekun naukowy: dr Agnieszka Bartłomiejczyk, prof. uczelni

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

13 wyświetleń