Dr inż. Krzysztof Wołoszyk laureatem prestiżowej nagrody za najlepszą pracę doktorską | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-06-10

Dr inż. Krzysztof Wołoszyk laureatem prestiżowej nagrody za najlepszą pracę doktorską

zdjęcie Dr inż. Krzysztof Wołoszyk
Dr inż. Krzysztof Wołoszyk z Instytutu Oceanotechniki i Okrętownictwa laureatem Nagrody im. prof. Jana Czochralskiego za najlepszą pracę doktorską pt. „Doświadczalne i numeryczne badanie nośności granicznej zdegradowanych konstrukcji”.

Dr inż. Krzysztof Wołoszyk w pracy doktorskiej zajął się wpływem korozji na wytrzymałość elementów konstrukcyjnych, które znajdują się na statkach czy platformach wiertniczych. Wszystko po to, by w przyszłości uniknąć wypadków i poprawić bezpieczeństwo. Badania  dotyczyły stalowych  cienkościennych elementów konstrukcyjnych, które są stosowane na statkach, aczkolwiek wpływ korozji ma też przełożenie na inne obiekty: mosty czy konstrukcje przybrzeżne.

Była to V edycja konkursu o Nagrodę im. prof. Jana Czochralskiego.

Prowadzone badania

Badania Krzysztofa Wołoszyka polegały na  poddaniu elementów konstrukcyjnych działaniu korozji w przyspieszonych warunkach. Dr Wołoszyk zaprojektował zbiornik, a w wodzie umieścił usztywnione płyty. – Było odpowiednie napowietrzenie, a pompy obiegowe zapewniały cyrkulację wody. Temperatura została także podniesiona. Po skorodowaniu próbek dokładnie je zmierzyłem. Poza tym zbadałem małe próbki w celu określenia właściwości mechanicznych – podkreślał w rozmowie przeprowadzonej tuż po obronie doktoratu z wyróżnieniem.

Następnie duże próbki (płyty) zostały zniszczone, aby sprawdzić, jaka jest ich nośność graniczna - czyli maksymalna siła ściskająca, jaka może dany element przenieść. Małe próbki zostały poddane rozciąganiu, by określić wspomniane właściwości mechaniczne. Kolejnym etapem badań było opracowanie modelu numerycznego, który najdokładniej odwzorowywałby charakter zniszczenia płyty pod obciążeniem.

Przeczytaj cały artykuł

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się jesienią na Politechnice Warszawskiej. Wyróżnienie jest przyznawane za wybitne osiągnięcia w obszarze działalności naukowo-technicznej prof. Jana Czochralskiego i innych naukowców prowadzących badania dotyczące następujących zagadnień: procesów krystalizacji, otrzymywania, badań struktury i właściwości oraz zastosowania monokryształów, otrzymywania i właściwości stopów do łożysk ślizgowych, badań struktury metali i stopów, badań korozyjnych sprzężonych z badaniami wytrzymałościowymi, stopów metali lekkich ich struktury, właściwości i zastosowania innych niewymienione obszary działalności naukowo-technicznej prof. Jana Czochralskiego.

88 wyświetleń