Krótkie BIO:
Dr. Balanand Santhosh uzyskał stopień naukowy doktora (cum laude) w dyscyplinie materiałów, mechatroniki i systemów inżynieryjnych w Katedrze Inżynierii Przemysłowej na Uniwersytecie w Trydencie (Włochy). Obecnie zajmuje stanowisko adiunkta badawczego w grancie NOBELIUM w Katedrze Konwersji i Magazynowania Energii. W działalności badawczej koncentruje się przede wszystkim na technologii przetwarzania szkła i ceramiki, ze szczególnym uwzględnieniem przetwarzania ceramiki pochodzącej z polimerów (PDC). Wcześniej pracował jako post-doc na Uniwersytecie w Trydencie.

Podejście oparte na prekursorach to innowacyjna technika opracowywania zaawansowanej ceramiki i kompozytów na bazie ceramiki o niestandardowym składzie, strukturze i właściwościach, które w innym przypadku byłyby nieosiągalne konwencjonalnymi metodami przetwarzania. Dr Santhosh opublikował większość wyników swoich badań, w tym prac przeprowadzonych w okresie podoktorskim na Uniwersytecie w Trydencie, w renomowanych czasopismach. Ponadto, zaprezentował swoją pracę doktorską i wyniki z projektów w okresie podoktorskim na różnych konferencjach międzynarodowych i sesjach technicznych. Podczas swojej kadencji w UniTN utrzymywał ścisłą współpracę z różnymi grupami badawczymi w Europie, w tym TU Darmstadt w Niemczech, Petroceramics S.p.A w Bergamo we Włoszech oraz Izmir Institute of Technology w Turcji.

Zanim rozpoczął okres podoktorski w Trydencie w 2017, Dr. Santhosh rozwijał swoją karierę naukową w Indiach w latach 2013-2016. W tym czasie prowadził badania skoncentrowane na materiałach w instytucjach takich, jak Uniwersytet Amrita w Coimbatorze (w projekcie finansowanym przez DRDO-India) i w CSIR-National Institute for Interdisciplinary Science and Technology w Thiruvananthapuram. W tym okresie działalności badawczej został przeszkolony w zakresie technologii przetwarzania materiałów ceramicznych, przetwarzania polimerów, techniki osadzania plazmowego, wytwarzania nanokompozytów, badań elektrochemicznych, ekologicznej obróbki ceramiki, fotokatalizy, badań korozyjnych, technologii łączenia klejowego. Posiada praktyczne doświadczenie w wielu technikach charakteryzacji materiałów, do których należą: TG-DTA, FT- IR, SEM, TEM, AFM, XRD, XPS, BET, Raman, analiza elektrochemiczna, trybologia, a także charakterystyka mechaniczna i termiczna ceramiki, polimerów i zaawansowanych kompozytów. W ciągu swojej 9-letniej kariery naukowo-badawczej został autorem/współautorem 19 publikacji, a wyniki swoich badań prezentował na ponad 8 konferencjach międzynarodowych. Dr Santhosh profesjonalnie włada językiem angielskim i biegle kolejnymi czterema językami, włączając w to włoski, hindi i tamilski.

Dane bibliograficzne z bazy Scopus (aktualne w dacie 29.09.2023):
- publikacje: 18
- cytowania: 212
- h-index: 9
Numer ORCID: https://orcid.org/0000-0001-6060-3813