Działalność badawcza:
Samaneh Shahsavarifar obecnie pełni funkcję profesora uczelni w Katedrze Metrologii i Optoelektroniki na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Jest zatrudniona w ramach projektu NOBELIUM, finansowanego z IDUB tej uczelni.
Jest ekspertem w dziedzinie syntezy i charakteryzacji substratów węglowych i ich nieorganicznych nanokompozytów do zastosowań związanych z magazynowaniem i konwersją energii.
Ponadto posiada wiedzę z zakresu syntezy i charakteryzacji nanocząstek i nanokompozytów jako katalizatorów heterogenicznych.
Obecnie koncentruje się na projekcie pn. „Hybrydy przewodzącego nanokrystalicznego diamentu/siarki domieszkowanego grafenem indukowanym laserem (LIG) do elektrochemicznych urządzeń magazynujących energię”.
Warto zauważyć, że doświadczenie zdobyła pracując z kompetentnym zespołem w Centrum Elektrochemii Uniwersytetu w Teheranie, z sukcesem realizując wiele projektów finansowanych przez przedsiębiorstwa przemysłowe.
Do tej pory opublikowała 12 artykułów w międzynarodowych czasopismach naukowych, 1 rozdział w książce, z ponad 150 cytowaniami posiada H-index wynoszącym 8, wzięła udział w 4 konferencjach,  (listopad 2023).


Edukacja i działalność badawcza:
• Post-Doc w Centrum Elektrochemii Uniwersytetu w Teheranie (Teheran, Iran, 2021–2023)
Tematyka projektu: “Synthesis and characterization of lanthanide-polyoxometalate-based nanocomposites as bifunctional electro catalysts for the overall water splitting”.
• Doktorat, chemia nieorganiczna, Kharazmi University, Tehran, Iran (2016-2021)
Temat rozprawy: “Preparation of new polyoxometalate compounds and their application as electrophotocatalysts for water splitting.”
• Magister, chemia nieorganiczna, Kharazmi University, Tehran, Iran (2013-2016)
Temat pracy: “Preparation and characterization of supported percarboxylic acid heterogeneous catalyst and investigation of its catalytic properties in the epoxidation of olefins”
• Licencjat, chemia, Razi University, Kermanshah, Iran (2008- 2013)


Dane bibliograficzne z baz Scopus i GoogleScholar (z daty 22.11.2023):
-publikacje: 12
-cytowania: 151
-h-index: 8
Numer ORCID: https://orcid.org/0000-0002-8664-7168