Dorobek naukowy:
Sanju Gupta obecnie pełni funkcję profesora nadzwyczajnego w Katedrze Metrologii i Optoelektroniki Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej w ramach Programu Nobelium IDUB. Jest uznanym ekspertem w dziedzinie eksperymentalnej fizyki materiałów skondensowanych, obejmującej istotne technologicznie wielofunkcyjne zaawansowane materiały elektroniczne w nanoskali, dwuwymiarowe ciała stałe van der Waalsa i układy mieszane wymiarowo. W szczególności interesujące materiały obejmują gamę węgli (diament, nanorurki, grafen) i pokrewne TMDC, nanocząstki metali, tlenki metali przejściowych i tlenki półprzewodników. Celem jest wykorzystanie nanoskali lub materiałów niskowymiarowych zaprojektowanych pod kątem ich nowych funkcjonalności w celu wykorzystania ekscytującego, niewykorzystanego potencjału w zakresie postępu nauki i zastosowań w obliczu wielkich wyzwań związanych z odnawialnymi źródłami energii (systemy energii elektrochemicznej), oczyszczaniem i odsalaniem wody (RO i technologie CDI) i wykrywanie biochemiczne. Praca naukowa: w szczególności specjalizuje się w strategicznej syntezie materiałów z wykorzystaniem metod PECVD, elektroosadzania, samoorganizacji i chemii ciała stałego, a także w badaniu właściwości fizykochemicznych w celu ustalenia zależności między strukturą mikroskopową, właściwościami i wydajnością (aktywnością). Obecnie koncentruje się na rozwoju „sztucznych” synaps opartych na heterozłączu sp3C/sp2C jako urządzeń optoneuromorficznych i badaniu trójwymiarowego porowatego grafenu indukowanego laserem (LIG) w połączeniu z innymi materiałami w zakresie energii i wykrywania.
W dziedzinie badań naukowych odegrała kluczową rolę w projektach i zdobyła na działalność ponad 1,3 miliona dolarów (NSF, NASA, NIH, DoE, AFOSR i KY Science and Engineering Foundation). Jej dotychczasowy wkład akademicki obejmuje >170 recenzowanych publikacji naukowych, głównie jako pierwszego autora i autora korespondencyjnego, >75 zaproszonych wystąpień i kolokwiów/seminariów, >300 prezentacji na konferencjach na całym świecie, 2 patenty, 2 rozdziały w książkach i 1 książkę pod redakcją w Springer-Verlag. Zorganizowała kilka konferencji/sympozjów (w USA i Kanadzie), pracowała w różnych agencjach grantowych (USA i Europie) jako panelistka, radach redakcyjnych czasopism, komitecie ds. publikacji MRS, była przewodniczącą konferencji/warsztatów, recenzentką ponad dwudziestu pięciu czasopism, a obecnie pełni funkcję gościnnego redaktora raportów naukowych dla Graphene Collection. Jej praca została doceniona i znalazła się na dwóch okładkach, mianowicie czasopisma AIP (np. Journal of Applied Physics, 2023) i NIST-NCNR (np. NCNR Bull. 20012). W uznaniu jej wkładu w fizykę materiałów i jej zastosowania, została laureatką stypendiów NSF, NIH, DoE, EPSRC, JSPS, JN Tata i Commonwealth Scholar, nagrody wydziałowej za kreatywność w badaniach, nagrody mentora wydziału na poziomie krajowym w zakresie edukacji STEM (Wydział Fizyki) oraz nagrody za badania i innowacje w zakresie materiałów 2D na poziomie stanu KY.
Jest także profesorem wizytującym na wydziale fizyki oraz profesorem naukowym na wydziale inżynierii materiałowej na Uniwersytecie Stanowym w Pensylwanii (USA), gdzie pracowała nad różnymi projektami, a mianowicie nad tworzeniem dwuwymiarowych tlenków amorficznych/krystalicznych gazów elektronowych (2DEG) i ich właściwości transportowych, cienkich warstwy ferroelektrycznych do zarządzania ciepłem w mikroelektronice oraz półprzewodnikowych tlenków cynku (ZnO) do wykrywania promieniowania UV i metanu. Gupta rozwinęła także wiedzę na temat roli topologii i geometrii w naukach o materiałach oraz ich wpływu na właściwości fizykochemiczne, co zaowocowało współredakcją książki (Springer-Verlag, 2018). Posiada głębokie doświadczenie zawodowe i osobiste w badaniach i mentoringu w szkolnictwie wyższym, od prawie dwudziestu lat piastując stanowisko profesora nadzwyczajnego fizyki (ze specjalizacją w naukach o materiałach) na Western Kentucky University, University of Central Florida (USA), University of Missouri i innych organizacjach w USA.
Edukacja i doświadczenie badawcze:
Licencjat z wyróżnieniem, Fizyka (Delhi University, India),
Magister, Fizyka (IIT Delhi, India),
Magister technologii, Technologia laserowa (IIT Kanpur, India),
Doktorat, Fizyka chemiczna (specjalizacja: Fizyka ciała stałego) (UPR-RP, USA), skupiający się na cienkich warstwach diamentu syntetyzowanych za pomocą HFCVD i MWCVD z domieszką siarki i azotu do mikroelektroniki próżniowej i zastosowań optycznych. Podczas stażu podoktorskiego na Uniwersytecie Cambridge (Wielka Brytania), Uniwersytecie Stanowym Karoliny Północnej (USA) i Uniwersytecie Pensylwanii (USA) pracowała nad in situ spektroelektrochemią ramanowską, sondując dynamikę przenoszenia ładunku w siłownikach nanorurek węglowych, syntezę i obrazowanie emisji polowej nanorurek węglowych (pojedynczych/podwójnych/wielościennych) oraz strukturę, funkcję i stany konformacyjne białek pod przyłożonym potencjałem transbłonowym, wykorzystując odpowiednio promieniowanie rentgenowskie i rozpraszanie neutronów na granicy faz ciało stałe/ciecz. Od tego czasu kontynuowała prace nad szeregiem pionierskich węgli, grafenem warstwowym, aerożelami i TMDC (MoS2), obejmującymi nauki podstawowe i różnorodne technologie.
Doświadczenie badawcze za granicą:
11/01/2020 - 07/15/2021: Adjunkt oraz Badacz wizytujący, Katedra Fizyki i Centrum Technologii NanoNaukowych, University of Central Florida, Orlando, FL (USA)
01/15/2012 - 07/31/2013: Adjunkt, Drexel University, Filadelfia, PA (USA)
12/15/2008 - 10/15/2009: Italian Research Fellowship, Katedra Fizyki, Polytechnico di Torino, Turyn, Włochy
12/15/2007 - 01/15/2008: Japońskie Stoważyszenie Promocji Nauki (JSPS) stypendium krótkoterminowe, National Institute of Materials Science (NIMS), Tsukuba, Japonia
08/15/2006 - 09/15/2006: Stypendium dla badacza wizytującego, Tata Institute of Fundamental Research (TIFR), Mumbai, Indie
08/15/2004 - 07/31/2006: Adjunkt, Katedra Fizyki i Astronomii, Missouri State University, Springfield, MO (USA)
08/15/2002 - 12/15/2003: EPSRC Research Fellowship, Cambridge University, Anglia (UK)
Dane bibliograficzne za bazami Scopus i Google Scholar (w dacie 20.11.2023):
- publikacje: 175
- prezentacje: 350
- cytowania: 2 863
- h-index: 31
- Monografia (Springer Series in Solid State Sciences): 26,000 ściągnięć
Numer ORCID: https://orcid.org/0000-0002-8518-5563