prof. dr hab. Izabela Święcicka
Mikrobiolog molekularny i środowiskowy, kierownik Katedry Mikrobiologii i Biotechnologii oraz Laboratorium Mikrobiologii Stosowanej na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
W latach 2016-2020 prorektor UwB ds. nauki, a w kadencji 2020-2024 prorektor UwB ds. nauki i współpracy międzynarodowej oraz pierwszy zastępca rektora. W drugiej kadencji przewodnicząca Uniwersyteckiej Komisji Nauki przy Konferencji Rektorów Szkół Polskich. Wprowadziła UwB do European University Association, The Baltic University Programme oraz CoARA oraz rozwinęła współpracę UwB z Fundacją Fulbrighta.
W pracy badawczej Prof. Święcicka koncentruje się na ekologii, patogenezie i filogenezie bakterii. Jest autorką ponad 90 artykułów w renomowanych czasopismach naukowych głównie o zasięgu międzynarodowym, które były cytowane ponad 3,1 tys. razy (Google Scholar). Kierownik 5 krajowych projektów badawczych (KBN, MNiSW, NCN) oraz projektu Departamentu Stanów USA. Członek komitetów redakcyjnych Applied and Environmental Microbiology (USA) i Polish Journal of Microbiology. Recenzent licznych publikacji w czasopismach międzynarodowych (np. Scientific Reports, FEMS Microbiology Ecology, Microbial Ecology), prac doktorskich w kraju i zagranicą (Belgia, Wielka Brytania), procedur habilitacyjnych i profesorskich oraz projektów NCN i NCBiR.
Stypendystka Fundacji Fulbrighta w University of California (USA; październik 2006–luty 2007) oraz stażystka w Université catholique de Louvain, Louvain-la-Neuve (Belgia; wrzesień 2003–sierpień 2004). Odbyła krótkoterminowe szkolenia w Fraunhofer Institute, (Lipsk, Niemcy) oraz w IBM (Yorktown Heights, USA) w ramach programu SIMS MNiSW. Prowadziła też badania w licznych ośrodkach naukowych w kraju (np. Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach, Uniwersytet Gdański), m.in. w ramach Stypendium Polskiej Sieci Biologii Komórkowej i Molekularnej UNESCO/PAN.
Prowadzi wykłady z mikrobiologii ogólnej i molekularnej, seminaria magisterskie i seminaria doktoranckie. Wypromowała ponad 100 magistrów oraz pięcioro doktorów biologii. W Laboratorium Mikrobiologii Stosowanej, które stworzyła pozyskując liczne autorskie granty aparaturowe, często gości naukowców z kraju i z zagranicy (Kazachstan, Belgia, Argentyna).
Interesuje się historią sztuki, głównie malarstwem. Uwielbia prace malarzy flamandzkich i impresjonistów, ale też Hieronima Boscha, Daliego, El Greca.
Dane o publikacjach: ORCID, Google Scholar.