Dla przypomnienia – oryginalne założenia projektu „Defibrylatory na Politechnice Gdańskiej”

(opis w oryginalnym brzmieniu zgłoszonym przez autora)

 
Numer projektu:
71/2018
 
Typ projektu:
Pracowniczy
 
Koszt projektu:
150 000 zł
 
Autor:
Wojciech Połubok
 
Opis projektu
Defibrylatory na Politechnice Gdańskiej W związku z nową edycją Budżetu obywatelskiego na rok 2018, składam propozycję projektu - Zakupu 30 automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (AED - Automated External Defibrillator) i zainstalowanie ich w najczęściej uczęszczanych miejscach na terenie Kampusu PG.
Do czego służy defibrylator nikomu nie trzeba wyjaśniać. Coraz częściej jesteśmy świadkami takich zdarzeń, gdzie potrzebna jest nagła pomoc w ratowaniu ludzkiego życia.
Uważam, iż wszystkie projekty na Politechnice Gdańskiej są ważne: budowa parkingu, sauny, tworzenie klombów z kwiatami, itp. Potrzeby są duże i z pewnością wszystkie te inicjatywy są potrzebne i cenne, ułatwiają życie i sprawiają, że staje się ono przyjemniejsze. Wszyscy też wiemy, aby móc tym wszystkim cieszyć się trzeba również zadbać o ludzkie zdrowie i życie, które jest bezcenne.
Obecne tempo pracy, stres i inne czynniki środowiskowe są częstym powodem występowania chorób układu krążenia. Może się zdarzyć, że każdy z nas w najmniej oczekiwanym momencie będzie musiał zmierzyć się z taką sytuacją i udzielić pomocy osobie - niezależnie od wieku, która w naszej obecności zasłabnie, straci oddech i nastąpi u niej nagłe zatrzymanie krążenia. Wtedy jedynym ratunkiem jest szybkie przywrócenie prawidłowej pracy serca, w czym właśnie może pomóc skorzystanie z najbliższego defibrylatora AED.
Mam nadzieję i życzę tego wszystkim, abyśmy nie musieli nigdy korzystać z takich urządzeń. Jednakże jeśli zdarzy się, ze uratujemy choćby jedno ludzkie życie, to będzie to ogromny sukces nas wszystkich.
W związku z powyższym proponuję umieścić defibrylatory wewnątrz budynków lub na ścianach frontowych budynków o numerach: 3, 4, 5, 6, 7, 10, 12, 15, 17, 18, 20, 21, 41, 42, 50, 61, 65 oraz we wszystkich Domach Studenckich i w Ośrodku Wypoczynkowym Politechniki Gdańskiej „Czarlina”.
Obecnie Uczelnia posiada cztery urządzenia tego typu, które zlokalizowane są w następujących miejscach: w Gmachu Głównym PG – bud. nr 1, na Wydziale Mechanicznym – bud. nr 40, na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa – bud. nr 30 oraz w Centrum Sportu Akademickiego PG.
Infrastruktura niezbędna do zainstalowania 1 sztuki AED to ok. 0,5 m2 ściany w widocznym i dostępnym miejscu. Z rozeznania cenowego wynika, że przy zakupie hurtowym cena dobrych urządzeń kształtuje się w kwocie od 4 do 5,5 tys. złotych. Należy nadmienić, iż firmy sprzedające defibrylatory w ramach ceny oferują również praktyczne przeszkolenie pracowników.
Konserwacji urządzenia (wymiana baterii oraz elektrod) dokonuje się, w zależności od modelu – w urządzeniach tańszych po ok. 3-5 latach, w urządzeniach droższych raz na 7 lat.
Koszt utrzymania urządzenia, czyli wymiana baterii kształtuje się w granicach 1000 - 1200 zł. W podobnym czasie należy wymienić również elektrody. Koszt wymiany elektrody również uzależniony jest od modelu urządzenia. Wymiany obu elementów urządzenia można dokonać bez większych trudności we własnym zakresie. Poza tym eksploatacja urządzenia jest bezkosztowa.

 

Realizacja projektu

Stan w maju 2019 r. Zadanie zakończone - Zakupiono 30 szt. Defibrylatorów AED Philips Heart Start HS1 wraz z akcesoriami ( gablota plex slim - 30 szt.,oznakowanie 30 szt., zestaw ratowniczy AED MAX - 30 szt.) wraz z przeprowadzeniem szkoleń dla pracowników z zakresu działania urządzeń.

Stan w sierpniu 2018 r. Zadanie pozostaje w trakcie realizacji. Jego ukończenie planowane jest w październiku br.