Etyka w nauce – jak wzmacniać rzetelność i odpowiedzialność badawczą? - konferencja | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-03-19

Etyka w nauce – jak wzmacniać rzetelność i odpowiedzialność badawczą? - konferencja

Widok gmachu głównego Politechniki Gdańskiej
Rzeczniczka praw i wartości akademickich PG zaprasza pracowników Politechniki Gdańskiej na konferencję „Etyka w nauce – jak wzmacniać rzetelność i odpowiedzialność badawczą?”. W programie m.in. wykład, panel dyskusyjny i warsztaty.

Profesor Joanna Żukowska, rzeczniczka praw i wartości akademickich PG zaprasza pracowników Politechniki Gdańskiej na konferencję „Etyka w nauce – jak wzmacniać rzetelność i odpowiedzialność badawczą?”. W programie m.in. wykład, panel dyskusyjny i warsztaty.

Obszary tematyczne konferencji:

  • Jak zmienia się nauka i z jakimi mierzymy się wyzwaniami?
  • Plagiat, ghostwriting, AI, manipulacja danymi – jak temu zapobiegać?
  • Uczciwość w nauce a wyścig po granty i punkty – czy mamy konflikt interesów?
  • Wyzwania związane z presją na publikowanie – czy sposób oceniania nauczyciela akademickiego wpływa na jego praktyki publikacyjne?

Wydarzenie rozpocznie wykład dr. hab. Dominika Antonowicza prof. UMK z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pt. „O wartościach w nauce, instrumentalizacji badań i pułapkach ekonomii prestiżu”.
Następnie wspólnie z prof. Joanną Żukowską poprowadzą panel dyskusyjny, do którego zostaną zaproszone osoby reprezentujące naukowców PG, z prośbą o przedstawienie swoich doświadczeń i własnej perspektywy na dyskutowany temat.

Kiedy, Gdzie?

24 kwietnia 2025 r., budynek Hydromechaniki, Politechnika Gdańska, godz. 9.00-14.00

Dla kogo?

Celem wydarzenia jest stworzenie przestrzeni do dyskusji na temat współczesnych wyzwań w prowadzeniu badań naukowych. Chcemy zaprosić uczestników do refleksji nad tym, jak zmienia się nauka i czy wartości na jakich powinna się opierać, są w związku z tymi wyzwaniami zagrożone.

Konferencja będzie okazją do wymiany doświadczeń, omówienia wyzwań i opracowania rekomendacji, które zostaną następnie przedstawione rektorowi PG oraz resortowi nauki i szkolnictwa wyższego.

– Data konferencji jest nieprzypadkowa – mówi prof. Joanna Żukowska. – Dwa dni później, 26 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Własności Intelektualnej, a konferencja skierowana jest do pracowników zaangażowanych w badania naukowe i tematykę ochrony wartości intelektualnych. W wydarzeniu wezmą też udział władze PG, dziekani i dyrektorzy centrów.

Program konferencji

9.00     Otwarcie konferencji

9.15     Wykład pt. „O wartościach w nauce, instrumentalizacji badań i pułapkach ekonomii prestiżu”

            Prowadzący: dr hab. Dominik Antonowicz, prof. UMK (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

9.45     Panel dyskusyjny: „Współczesne trendy i etyka w badaniach naukowych”

           Prowadzenie: dr hab. Dominik Antonowicz, prof UMK i prof. Joanna Żukowska, udział biorą przedstawiciele środowiska naukowego PG

10.45   Przerwa kawowa

11.00   Warsztat: „Odpowiedzialne i transparentne badania – wspólne poszukiwanie rozwiązań”

            Prowadzące: Tatiana Ilczyszyn oraz Marta Jankowska z Centrum Analiz Strategicznych PG.

Podczas warsztatu uczestnicy zostaną zaproszeni do wspólnego wypracowania zasad, rekomendacji, ram zachowań etycznych w publikowaniu wyników badań naukowych.

14.00   Podsumowanie i zakończenie konferencji


Zadaj pytanie – Twoje wątpliwości i pomysły są ważne!

Podczas rejestracji można zgłosić pytania i zagadnienia, które zostaną poruszone w trakcie dyskusji panelowej i warsztatu.

REJESTRACJA

Liczba miejsc jest ograniczona.

Organizatorem konferencji jest Biuro Rzecznika Praw i Wartości Akademickich wraz z Centrum Analiz Strategicznych Politechniki Gdańskiej.

9 wyświetleń