Stypendium Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia dla studentów na rok akademicki 2022/2023 | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-09-22

Renderowanie 3D przyborów szkolnych unoszących się z tornistra wśród kolorowych kulek i czapki ukończenia szkoły, książki na różowym tle.

Od dnia 1 października do dnia 25 października 2022 r. rektorzy uczelni mogą składać wnioski o przyznanie Stypendium Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia dla studentów na rok akademicki 2022/2023.

Kto może otrzymać stypendium?

Stypendium ministra może otrzymać student wykazujący się:

• znaczącymi osiągnięciami naukowymi lub artystycznymi związanymi ze studiami lub
  • znaczącymi osiągnięciami sportowymi.

Stypendium ministra przysługuje na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich.
Student kształcący się równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymać stypendium tylko na jednym, wskazanym przez niego kierunku.
Stypendium ministra na rok akademicki 2022/2023 może zostać przyznane studentowi, który spełnił łącznie następujące warunki:

• w poprzednim roku akademickim (czyli 2021/2022) zaliczył rok studiów oraz
  • uzyskał wpis na kolejny rok studiów w danym roku akademickim (czyli 2022/2023).

Ww. wymogów nie stosuje się do studenta, który w roku złożenia wniosku o przyznanie stypendium (czyli w 2022 r.) został przyjęty na studia drugiego stopnia.

Komu nie przysługuje stypendium ministra?

Stypendium ministra nie przysługuje studentowi posiadającemu już tytuł zawodowy:

• magistra, magistra inżyniera albo równorzędny;
  • licencjata, inżyniera albo równorzędny, ale tylko gdy ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia.

Stypendium nie przysługuje również studentowi, w przypadku którego łączny okres studiów jest dłuższy niż 12 semestrów, z tym że w przypadku studiów:

• pierwszego stopnia – gdy jest dłuższy niż 9 semestrów,
  • drugiego stopnia – gdy jest dłuższy niż 7 semestrów.

Do ww. łącznego okresu wlicza się każdy rozpoczęty semestr, nawet jeżeli student przebywał w jego trakcie na urlopie od zajęć w uczelni. Wyjątkiem są semestry na kolejnych studiach pierwszego stopnia rozpoczętych lub kontynuowanych po uzyskaniu pierwszego tytułu zawodowego licencjata, inżyniera albo równorzędnego – nie są one wliczane do okresu, w którym przysługuje stypendium ministra.

Osobą uprawnioną do składnia wniosku o stypendium jest Rektor. Wnioski należy składać za pośrednictwem Zintegrowanego Systemu Usług dla Nauki Obsługa Strumieni Finansowania (system OSF). Możliwość składania wniosków zostanie udostępniona w dniu 1 października 2022 r.

W systemie wniosek przygotowuje koordynator - pracownik uczelni - wyznaczony przez rektora.
Wszyscy studenci, którzy są zainteresowani złożeniem wniosku o przyznanie stypendium ministra za znaczące osiągnięcia powinni w dniach 3-11.10.2022 r. skontaktować się z Działem Spraw Studenckich (budynek Bratniak pok. 212, tel.: +48 58 347 13 13) w celu założenia konta "redaktora pomocniczego".

Zapoznaj się z niezbędnymi informacjami