Po co nam strategia HR4R? | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-10-14

Po co nam strategia HR4R?

HR Logo

Strategia HR4R oraz wyróżnienie HR Excellence in Research (tzw. Logo HR) to znaki rozpoznawcze instytucji nauki, które dbają o swoich pracowników naukowych, zapewniając im najlepsze warunki pracy i rozwoju w Unii Europejskiej. Wysoki standard działań podejmowanych przez Politechnikę Gdańską w tym obszarze, został doceniony przez Komisję Europejską już 5 lat temu, kiedy to przyznano nam uprawnienia do posługiwania się Logiem HR.

Aktualna Strategia HR4R PG to 3-letni plan działań naszej Uczelni w obszarze HR. Celem nadrzędnym podejmowanych aktywności jest zapewnienie optymalnych i stabilnych warunków zatrudnienia, sprzyjających rozwojowi naukowców i nauki na PG. Dokument ten oparty jest na zasadach Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy Rekrutacji Pracowników Naukowych oraz własnych dobrych praktykach zarządzania uczelnią. Komisja Europejska promuje wyróżnione instytucje na europejskim portalu dla mobilnych naukowców EURAXESS, zawierającym największą bazę ofert pracy i grantów naukowych, umożliwiając publikowanie ogłoszeń o pracę z uwidocznieniem Logo HR obok nazwy uczelni. Dzięki temu Politechnika Gdańska ma zwiększoną szansę, aby zasilić szeregi naszej kadry o najlepszych zagranicznych ekspertów.

Wyróżnienie HR stanowi dodatkowy atut dla naszej Uczelni i podnosi wartość merytoryczną składanych przez nas wniosków w projektach programu Horyzont Europa, w szczególności w konkursach grantowych ogłaszanych w ramach działań Marii Skłodowskiej-Curie, wskazując na stosowanie wysokich standardów zatrudnieniowych. Strategia HR4R ważna jest jednak dla nas ze względu na realizowane – czasem drobne – inicjatywy, zaangażowanie i wysiłki setek pracowników kadry akademickiej i administracyjnej oraz doktorantów. Od 5 lat określamy bariery, które utrudniają funkcjonowanie, pracę i rozwój na naszej Uczelni, definiujemy nasze potrzeby, by pracowało się nam lepiej i sprawniej, określamy i realizujemy zadania, poprawiające warunki pracy i współpracy. Dzięki takim działaniom możliwe było m.in. opracowanie „Ankiety doktoranta” (oceny opiekunów naukowych), „Przewodnika adaptacji pracownika” , uruchomienie licznych szkoleń, wprowadzenie doradztwa zawodowego dla naukowców, wdrożenie systemu redukcji obciążeń dydaktycznych, przetłumaczenie i upowszechnienie wśród pracowników istotnych aktów prawnych.

Centrum HR organizuje spotkania z różnymi grupami pracowników, rozmawia z młodymi naukowcami, jak i kolegium rektorskim, gromadzi informacje o naszych potrzebach, dostrzeganych nieprawidłowościach, pomysłach ulepszeń, by zaproponować rozwiązania w następnej perspektywie 3-letniej, które zaprezentuje już w listopadzie br. Komisji Europejskiej. Liczymy, że z każdą kolejną Strategią HR4R nasza Uczelnia będzie coraz lepiej dostosowana do potrzeb i oczekiwań pracowników.

11 wyświetleń