Plan wdrożenia Polityki OTM-R | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-11-14

Plan wdrożenia Polityki OTM-R

Polityka OTM-R

W dniu 8 listopada 2022 r. na mocy Zarządzenia Rektora PG nr 73/2022 zostały przyjęte zasady Polityki rekrutacji nauczycieli akademickich na Politechnice Gdańskiej, zwane Polityką OTM-R. Zasady te bazują na otwartych, transparentnych, merytorycznie uzasadnionych regułach rekrutacji, opracowanych przez Komisję Europejską (ang. Open, Transparent and Merit-based Recruitment of Researchers). Celem wdrożenia Polityki OTM-R na PG, jak i w innych instytucjach nauki w obszarze europejskim, jest zapewnienie kandydatom na stanowiska naukowe, a także inne akademickie, z kraju i zagranicy równych szans, równego traktowania i równego dostępu do udziału w procesie rekrutacji.

Założenia Polityki OTM-R będą wprowadzane na naszej Uczelni stopniowo w horyzoncie 2-letnim i obejmować będą cztery etapy:

• Przygotowanie i wdrożenie nowych rozwiązań IT, dotyczących zatrudniania kadry akademickiej.
  • Przeprowadzenie szkoleń i przygotowanie komisji konkursowych, prowadzących rekrutację nauczycieli akademickich.
  • Opracowanie i wprowadzenie wzorów dokumentów wykorzystywanych w procesie rekrutacji, w tym dotyczących informowania kandydatów o wyniku rekrutacji.
  • Monitorowanie realizacji procesu rekrutacji naukowców.

Plan wdrożenia zasad i trybu Polityki OTM-R został przedstawiony w Strategii HR4R na lata 2022-2025.