Plany działań na rzecz młodych naukowców na wydziałach i w Szkołach Doktorskich | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-06-16

Plany działań na rzecz młodych naukowców na wydziałach i w Szkołach Doktorskich

Plany działań na wydziałach i w Szkołach Doktorskich

W okresie lipiec - wrzesień 2022 roku wśród młodych naukowców przeprowadzona została ankieta badająca bariery w ich rozwoju na Politechnice Gdańskiej. Na ankietę odpowiedziało 42% respondentów. Naukowcy wskazali problemy, z którymi spotykają się w różnych obszarach funkcjonowania na PG. Raport z ankiety dostępny jest po zalogowaniu w Strefie Pracownika.

Wyniki ankiety i komentarze respondentów stały się elementem inicjującym dialog młodych naukowców z władzami Uczelni, wydziałów i Szkół Doktorskich. W odpowiedzi na niektóre potrzeby zaproponowane zostały ogólnouczelniane rozwiązania, które ujęte zostały w planie realizacji Strategii HR4R na lata 2022–2025. Poszczególne Wydziały i Szkoły Doktorskie na podstawie zdefiniowanych barier zaplanowały pierwsze działania naprawcze i doskonalące. Bieżące propozycje obejmują propozycje do realizacji w rocznym horyzoncie czasowym do czerwca 2024 r. Niektóre z nich zostały już wdrożone, inne są w trakcie realizacji, a pozostałe – planowane do zrealizowania.

Wśród realizowanych i planowanych działań znalazły się:

• Stworzenie pokoi socjalnych, do karmienia, dla młodych rodziców;
  • Nowe przestrzenie do pracy dla doktorantów i młodych naukowców;
  • Zniżki dydaktyczne, obniżenie fluktuacji godzin dydaktycznych, opracowanie dobrych praktyk powierzania zajęć dydaktycznych;
  • Zwiększenie kwoty przeznaczonej na projekty naukowe młodych badaczy, granty badawcze, premie, dodatki, dodatkowe stypendia;
  • Wsparcie mobilności zagranicznej dla doktorantów;
  • Szkolenia i spotkania informacyjne z zakresu zamówień publicznych, aplikacji o granty, pisania artykułów, kompetencji miękkich, komunikacji, a także przeciwdziałania mobbingowi, itp.;
  • Konsultacje i pomoc przy projektach;
  • Debaty naukowe, Speed Dating („randki naukowe”), konferencje, cykle spotkań z młodymi naukowcami, spotkania z kandydatami, doktorantami i promotorami, spotkania inicjujące współpracę z przemysłem;
  • Przygotowanie zasad udostępniania aparatury i infrastruktury na Wydziale Chemicznym;
  • Stworzenie lub usprawnienie procedur, usprawnianie ścieżek podejmowania decyzji, opracowanie wskazówek i wytycznych, informatorów, podejmowanie działań informacyjnych, stworzenie listy dobrych praktyk w zakresie wsparcia doktorantów i młodych naukowców, usprawnienie organizacji składania wniosków.