Wizyta przedstawicieli Komisji Europejskiej oceniająca praktyki HR4R na PG | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-06-23

Wizyta przedstawicieli Komisji Europejskiej oceniająca praktyki HR4R na PG

KE i władze
Na zdjęciu od lewej: mgr Katarzyna Bruder, Centrum HR, prof. Barbara Wikieł, prorektor ds. studenckich, prof. Mariusz Kaczmarek, prorektor ds. kształcenia, prof. Sławomir Milewski, prorektor ds. nauki, prof. Adriana Burlea-Schiopoiu, The University of Craiova, prof. Janusz Nieznański, prorektor ds. umiędzynarodowienia i innowacji, mgr Carmen Gascó Fortea, Spanish National Centre for Cardiovascular Research - CNIC, prof. Krzysztof Wilde, Rektor , mgr Susie Cullinane, South East Technological University, dr inż. Agnieszka Lendzion, zastępca dyrektora Centrum HR, prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju.

16 czerwca br. odbyła się wizyta przedstawicieli Komisji Europejskiej (KE) dotycząca oceny naszej Uczelni pod kątem realizacji działań Strategii HR4R i przedłużenia zgody na posługiwanie się Wyróżnieniem HR (tzw. Logo HR). Asesorzy, pod przewodnictwem pani prof. Adriany Burlea-Schiopoiu, podczas całego dnia spotkań rozmawiali z władzami Uczelni, reprezentantami czterech grup naukowców, w tym młodymi badaczami, i pracownikami administracji o aktywnościach PG na rzecz zapewniania etyki, równości, wzmacniania umiędzynarodowienia, zarządzania własnością intelektualną i komercjalizacji, wsparcia w przygotowaniu projektów i pozyskiwaniu funduszy na badania, działań skoncentrowanych na rozwoju pracowników oraz zmian w procesie rekrutacji nauczycieli akademickich. Przewodnicząca zespołu oceniającego PG z ramienia KE, podsumowała spotkania jako bardzo udane, a dotychczasowe przedsięwzięcia PG w zakresie wdrażania zasad Karty i Kodeksu Naukowca (realizacji Strategii HR4R) za wzorcowe i spójne. Aktualnie oczekujemy na raport z wizyty i ocenę.

Warto wspomnieć, że Politechnika Gdańska posiada prawo posługiwania się Wyróżnieniem HR Excellence in Research od 2017 r. W tym czasie zrealizowanych zostało ponad 60 działań wpływających na poprawę i ulepszenie warunków pracy i rozwoju kariery, w tym likwidowanie barier, usprawnianie pracy, ujednolicanie i transparentność procesów. W aktualnej Strategii HR4R na lata 2022-2025, dzięki spotkaniom z grupami fokusowymi i wynikom z ankiety badającej występowanie barier w rozwoju młodych naukowców, zdefiniowanych zostało kolejne 28 działań.