HydroCell

HydroCell to modułowy system montowany w domkach jednorodzinnych lub małych firmach, który pozwala na przekształcenie energii w wodór. Zmagazynowany gaz może zostać wstecznie zamieniony na energię elektryczną i ciepło w zależności od chwilowych potrzeb. Podłączenie urządzenia do istniejących instalacji fotowoltaicznych (PV) pozwoli na utrzymanie ciągłości dostarczania energii kiedy panele przestają działać. W ten sposób można uzyskiwać prawie stuprocentowo ekologiczną energię. W przypadku braku instalacji PV urządzenie pobierze energię z sieci w trakcie szczytów energetycznych po cenie niższej niż w przypadku poboru ciągłego. Taki sposób magazynowania pozwoli na obniżenie ceny energii elektrycznej poprzez lepsze zarządzanie jej przepływem. System może także stanowić niezależne źródło paliwa dla samochodów wodorowych. 

O zespole projektowym

Jesteśmy zespołem składającym się z doktorantów Politechniki Gdańskiej. Na co dzień zajmujemy się badaniami nad nowymi materiałami do budowy tlenkowych ogniw elektrochemicznych wykorzystywanych w konwersji energii. Nasze badania doprowadziły do wzrostu wydajności systemów opartych na takich ogniwach. Członkowie zespołu zostali wyróżnieni nagrodami "Dyplom Roku" Politechniki Gdańskiej oraz aktywnie uczestniczą w szeregu projektów badawczych z zakresu wytwarzania i aplikacji nowych materiałów. 
Naszą motywacją dla utworzenia HydroCell jest chęć dostarczenia modułowego systemu wytwarzania i magazynowania wodoru dla domków jednorodzinnych i małych firm. Przy integracji z istniejącymi instalacjami fotowoltaicznymi system będzie w stanie zgromadzić energię i oddać ją w momencie zapotrzebowania.  Dodatkowo inteligentne zarządzanie energią pozwoli na odciążenie sieci przesyłowej w momencie szczytów energetycznych. Naszym celem jest obniżenie rachunków za energię elektryczną oraz obniżenie śladu węglowego. 

Etap realizacji projektu

Obecnie znajdujemy się na etapie prac rozwojowych oraz gromadzenia informacji dotyczących współpracy z wielkimi ośrodkami zajmującymi się technologiami wodorowymi. Wstępna koncepcja urządzenia oraz wieloletnie doświadczenie w dziedzinie ogniw paliwowych zmotywowały nas do działania i utworzenia własnego startup-u. 
Pomimo doświadczenia w zakresie nowych materiałów naszemu zespołowi brakuje wsparcia specjalistów z zakresu elektrotechniki, automatyki oraz informatyki. Z racji na duży koszt inwestycji poszukujemy inwestorów oraz pomocy ze strony ośrodków badawczych do prowadzenia dalszych prac dążących do otrzymania prototypu instalacji. Mamy nadzieję, że ogólny trend Europy do zminimalizowania emisyjności pozwoli nam na uzyskanie dofinansowania dalszych działań. 

Kontakt: info.hydrocell@gmail.com