Polonia Restituta. O wolności, suwerenności i praworządności na Politechnice Gdańskiej | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-06-27

Polonia Restituta. O wolności, suwerenności i praworządności na Politechnice Gdańskiej

Polonia Restituta

Konferencja „Wolność – Suwerenność – Praworządność”, w ramach projektu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”, odbędzie się 18 czerwca na Politechnice Gdańskiej. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz prof. Zdzisław Krasnodębski, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

 

Projekt „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości" składa się z cyklu 10 ogólnopolskich naukowych konferencji tematycznych, organizowanych w najważniejszych ośrodkach akademickich Polski i podejmujących kluczowe dla społeczeństwa zagadnienia z zakresu szeroko rozumianego życia publicznego, gospodarczego, politycznego, społecznego i kulturalnego. Ich zwieńczeniem będzie kongres w Krakowie, podejmujący problematykę sumienia i odpowiedzialności w życiu publicznym. Najbliższa konferencja „Wolność – Suwerenność – Praworządność” odbędzie się 18 czerwca na Politechnice Gdańskiej. Wystąpienie wprowadzające wygłosi prof. Zdzisław Krasnodębski. Dyskusja będzie koncentrować się na polskim doświadczeniu wolności, suwerenności i praworządności w ciągu ostatnich stu lat, a także na wielości narracji na ten temat obecnie. Przedmiotem sporu będzie również podmiotowość geopolityczna.

Politechnika Gdańska jest jedną z najstarszych uczelni w Polsce, która od ponad 110 lat trwale wpisuje się w krajobraz intelektualny Pomorza. Nasza Alma Mater jest dumna nie tylko ze swojej bogatej historii, lecz także z odważnego patrzenia w przyszłość. Jestem przekonany, że konferencja „Wolność – Suwerenność – Praworządność” przyniesie pełną ważnych pytań i intrygujących koncepcji dyskusję, a jej uczestnikom życzę owocnych obrad – mówi prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej.

Pomysłodawcą projektu „Polonia Restituta” jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które wraz z Radą do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski współorganizuje projekt. Koordynatorem merytorycznym jest Akademia Ignatianum w Krakowie.

Honorowy patronat nad obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości w ramach projektu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości” objął prezydent RP Andrzej Duda.

Rejestracja na konferencję odbywać się będzie za pośrednictwem strony www.polonia-restituta.pl, na której można znaleźć także więcej informacji na temat projektu.

Szczegółowy program konferencji znajduje się [tutaj].

12 wyświetleń