Aktualności | Politechnika Gdańska

Awans PG w rankingu U.S. News Best Global Universities

Gmach Główny PG
Politechnika Gdańska poprawiła swoją pozycję aż o 139 pozycji w stosunku do ubiegłego roku. PG została sklasyfikowana na 1079. miejscu, ustanawiając jednocześnie swój nowy najlepszy wynik w tym zestawieniu. U.S. News to jeden z najważniejszych rankingów uczelni z całego świata.

Tegoroczny ranking wyłonił 2250 uczelni z całego świata wyróżniających się efektywnością naukową oraz doskonałą reputacją akademicką.

Prof. Edmund Wittbrodt doceniony za działania na rzecz Rumi

Prof. Edmund Wittbrodt z burmistrzem Rumi Michałem Pasiecznym
Specjalna Nagroda Burmistrza Rumi Michała Pasiecznego została przyznana prof. Edmundowi Wittbrodtowi w uznaniu za wybitne, wieloletnie działania na rzecz rozwoju tego miasta, w tym m.in. powołanie Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Statuetkę wykonaną z okazji 800-lecia Rumi profesor odebrał podczas uroczystej gali z okazji jubileuszu miasta.

Prof. Edmund Wittbrodt urodził się w Rumi. W tym mieście ukończył szkołę podstawową, spędził dzieciństwo i młodość. Od 1998 r. jest też Honorowym Obywatelem Miasta Rumi.

[Doktoranci IV roku] Stypendia doktoranckie doktorantów przyjętych na r.a. 2020/2021

x

W związku z faktem, iż doktoranci przyjęci do Szkoły Doktorskiej w rekrutacji na r.a. 2020/2021, a obecnie kształcący się na IV roku, rozpoczęli kształcenie z miesięcznym opóźnieniem, a więc od listopada 2020 r., termin planowy ukończenia kształcenia w Szkole Doktorskiej (zgodnie z Programem kształcenia wynoszący 4 lata) przypada na październik 2024 r. Z datą nabycia statusu doktoranta w Szkole i rozpoczęcia kształcenia, doktoranci Ci nabyli również prawo do stypendium doktoranckiego.

RedOX pierwszym kołem naukowym w Polsce afiliowanym przy The Eletrochemical Society

RedOX
Międzywydziałowe koło naukowe RedOx, zrzeszające studentów i doktorantów Politechniki Gdańskiej, zostało pierwszym w Polsce kołem naukowym afiliowanym przy ECS – The Electrochemical Society.

Program patronatu ECS nad kołami naukowymi, tzw. students chapter, daje studentom zrzeszonym w kołach bezpłatne członkostwo, pozwala na współfinansowanie przez ECS prowadzonych prac badawczych, a także oferuje możliwość ubiegania się o finansowanie udziału w programach stypendialnych, wyjazdach naukowych itd. ECS objęło patronatem koła z ponad 30 krajów, głównie z Ameryki Północnej i Europy, a także z Chin, Indii oraz Korei Południowej.

Awans Politechniki Gdańskiej w Rankingu THE Impact 2024

THE Impact 2024
Politechnika Gdańska uzyskała miejsce w przedziale 401-600 na świecie oraz drugie miejsce w Polsce w prestiżowym, międzynarodowym rankingu oceniającym zaangażowanie uczelni w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ – The Impact Rankings.

Liczba punktów uzyskanych przez PG wynosi 73.9 na 100 możliwych, co oznacza wzrost rok do roku o 8,9 punktu (z 65 pkt. w 2023 r.) oraz awans w zestawieniu globalnym z pozycji 601-800 na pozycję 401-600, w zestawieniu krajowym z pozycji 4-8 na miejsce 2.

W 2024 r. THE Impact Rankings opublikowano po raz 6. W tym czasie obserwujemy rosnące zainteresowanie tym rankingiem. W 2019 roku sklasyfikowano w nim 467 uczelni, w 2024 r. aż 1963.

Wyniki Politechniki Gdańskiej w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024

Perspektywy 2024
Politechnika Gdańska po raz kolejny potwierdziła swoją wysoką pozycję wśród polskich uczelni. Czwarty raz z rzędu zajęła 3. miejsce wśród najlepszych uczelni technicznych w kraju oraz awansowała z miejsca 6. na pozycję 5. w rankingu obejmującym wszystkie uczelnie akademickie.

Ranking Uczelni Akademickich Perspektywy 2024 wykorzystuje 31 wskaźników, zebranych w siedem grup kryteriów:

- efektywność naukowa (waga 30%);

- potencjał naukowy (waga 13%);