Aktualności | Politechnika Gdańska

Treść strony

100-lecie AZS Gdańsk oraz nagroda dla PG podczas Gali Sportu Akademickiego

Przedstawiciele PG trzymający dyplomy
Najlepsze uczelnie w cyklu AMP, w tym Politechnika Gdańska – Akademicki Mistrz Polski 2021, zostały uhonorowane podczas Gali Sportu Akademickiego w Europejskim Centrum Solidarności. Coroczne święto sportu akademickiego w tym roku zostało połączone z obchodami stulecia AZS Gdańsk.

Największe święto sportu akademickiego połączone zostało w tym roku z obchodami 100-lecia AZS Gdańsk. Podczas gali, która odbyła się 21 października, na scenie można było zobaczyć wielu medalistów olimpijskich z tego klubu, m.in. gimnastyka Leszka Blanika. Politechnikę Gdańską na reprezentowali prof.

PG współtworzy system cyberbezpieczeństwa dla sektora energetycznego

Dłonie na klawiaturze komputera
Liczba ataków hakerskich w energetyce rośnie, a wraz z nią przyspieszają prace badawcze nad zabezpieczeniami. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej i szkockiego Uniwersytetu Strathclyde opracowali algorytmy, modele i metryki, które umożliwiają dzielenie się danymi z sektora energetycznego. Rozwiązania zostały przetestowane we włoskiej elektrowni w Livorno, a z platformy korzystają m.in. Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA. Dzięki wypracowanym rozwiązaniom elektrownie czy operatorzy systemów przesyłowych i dystrybucyjnych mogą być bardziej świadomi zagrożeń i odpowiednio się przed nimi zabezpieczyć. Algorytmy powstają w ramach prac europejskiego centrum EE-ISAC.

Rurociąg paliw Colonial Pipeline w USA, stacja przesyłowa Ukrenergo na Ukrainie czy elektrownia jądrowa w Korei Północnej – to tylko niektóre przykłady cyberataków na infrastrukturę krytyczną z sektora energetycznego, czyli na obiekty i systemy niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Według Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa Unii Europejskiej (ENISA) w 2020 roku europejski sektor energetyczny został zaatakowany ponad sto razy, a skala zjawiska z roku na rok rośnie.

Jak stworzyć innowacyjny projekt oczekiwany przez przemysł?”- webinar dla naukowców

Grafika z napisem webinar i tytułem
Rynek dynamicznie się rozwija, stwarzając zapotrzebowanie na nowe, innowacyjne produkty. Wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań stało się więc koniecznością, która dla biznesu nabrała znaczenia strategicznego.

Wprowadzanie innowacji w przemyśle pozwala na podniesienie jakości produkcji, obniżenie jej kosztów oraz podnoszenie bezpieczeństwa i usprawnianie pracy. Wszystko to umożliwia szybkie dostosowywanie się do nowych oczekiwań klientów, co zwiększa konkurencyjność przedsiębiorstwa na rynku.

Grand Prix Festiwalu Muzyki Chóralnej im F. Nowowiejskiego dla Akademickiego Chóru PG

Chór PG trzymający wielki dyplom z napisem Grand Prix
Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej zdobył Grand Prix podczas XX Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie.

Konkurs w Barczewie uznawany jest za jeden z sześciu najważniejszych konkursów chóralnych w Polsce. Chór PG poza nagrodą główną zdobył jeszcze szereg innych nagród:

- za najlepsze wykonanie utworu F. Nowowiejskiego (3 tys. zł.)
- za najlepsze wykonanie utworu współczesnego
- za najlepszą technikę wokalną

Zespół prof. Zbigniewa Krzemińskiego zwycięzcą konkursu „Wielkie Wyzwanie: Energia”

zwycięzcy wiwatujący
Zespół MMB Team z Gdańska, złożony w większości z absolwentów Politechniki Gdańskiej pod kierownictwem prof. Zbigniewa Krzemińskiego, wieloletniego pracownika Wydziału Elektrotechniki i Automatyki PG, został zwycięzcą konkursu „Wielkie Wyzwanie: Energia”, którego finał odbył się w sobotę 16 października na stadionie PGE Narodowy. Zespół wygrał 1 mln zł nagrody za najlepszy prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej.

Zawody technologiczne zostały zorganizowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dzięki wsparciu Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój.