Wybierz Energetykę! - poznaj nową ofertę specjalności | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-02-10

Wybierz Energetykę! - poznaj nową ofertę specjalności

zdjęcie

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa

  • Technologie energetyki rozproszonej

  • Energetyka źródeł rozproszonych

Zalecany wybór dla osób zainteresowanych technologiami skojarzonej generacji energii elektrycznej, ciepła i chłodu, ze szczególnym uwzględnieniem implementacji stosownych technologii w wydzielonych obszarowo mikrosieciach energetycznych. Studenci zdobędą wiedzę i umiejętności z zakresu systemów poligeneracyjnych, projektowanych i użytkowanych z respektowaniem wymogów środowiskowych. Poznają też metody prowadzenia badań nad procesami konwersji i magazynowania energii, przez co będą lepiej przygotowani nie tylko do podjęcia pracy w sektorze energetyki i pokrewnych gałęziach przemysłu, ale również do podjęcia studiów w Szkole Doktorskiej. Dodatkowo, na specjalności „Energetyka źródeł rozproszonych” studenci zdobędą wiedzę o systemach energointeligentnych, a oprócz aspektów technicznych zarządzania energetyką rozproszoną, dzięki udziałowi specjalistów z Uniwersytetu Gdańskiego w prowadzeniu zajęć dydaktycznych poznają także jej aspekty finansowo-ekonomiczne. Będą mogli spojrzeć na energetykę przez pryzmat treści prawnych i zagadnień bezpieczeństwa energetycznego – poznają m.in. reguły postępowania koncesyjnego na rynku energii i zasady obrotu energią, zasady kontroli i nadzoru podmiotów energetycznych (w tym prosumentów), poznają narzędzia analizy ryzyka finansowego w sektorze energii, jak również reguły zakładania i finansowania start-up’ów na rynku energii. Są to zagadnienia niezwykle ważne w świetle dokonującej się transformacji krajowego systemu elektroenergetycznego.

Wydział Elektrotechniki i Automatyki

  • Inteligentne systemy energetyczne

Idealny wybór dla osób zainteresowanych projektowaniem, budową i sterowaniem odnawialnymi źródłami energii, magazynami energii, sieciami ciepłowniczymi i elektroenergetycznymi (w tym typu SmartGrids) oraz instalacjami elektrycznymi. Studenci zdobywają również wiedzę i umiejętności z zakresu funkcjonowania systemów energetycznych i elektroenergetycznych, rynków energii oraz organizacji i ekonomii w energetyce i elektroenergetyce. Wyczerpywanie się kopalnych źródeł energii wymusza transformację energetyki i elektroenergetyki. Sprzyja jej szybki rozwój technologiczny (w tym OZE). Presję na szybkie przemiany w energetyce (na rozwój OZE) wywiera skracający się horyzont czasowy niezbędnej transformacji. Człowiek, jeżeli chce przetrwać na Ziemi, musi tej transformacji dokonać. Wybierając tą specjalność staniesz się jej istotnym elementem.

Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

  • Technologie proekologiczne w ogrzewnictwie, wentylacji i klimatyzacji

Idealny wybór dla osób zainteresowanych projektowaniem, budową i wdrażaniem: niskotemperaturowych źródeł ciepła (w tym z OZE), sieci ciepłowniczych i instalacji gazowych, systemów oddymiania oraz wentylacji i klimatyzacji budynków mieszkalnych,
publicznych i przemysłowych. Studenci zdobywają również wiedzę i umiejętności z zakresu tworzenia zrównoważonych energetycznie obiektów, budynków pasywnych i zero-energetycznych. Tematyka transformacji energetycznej jest w centrum strategii Europejskiego Zielonego Ładu. To najprężniej rozwijająca się gałąź gospodarki opartej na surowcach odnawialnych, nowoczesnych systemach produkcji energii elektrycznej i ciepła oraz zamkniętych obiegach technologicznych. Wybierając ten kierunek możesz stać się jej częścią.

384 wyświetleń