Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa

Dynamika rozwoju portów morskich w Polsce oraz ich strategiczne położenie na mapie naszego kontynentu powodują, iż stają się one coraz bardziej istotnym elementem mapy gospodarczej Europy Środkowo-Wschodniej, odgrywając coraz większą rolę w procesach ekonomicznych zachodzących w regionie. Podobnie nowoczesne centra logistyczne stały się nieodłącznym elementem obrotu towarowego. Generuje to potrzebę kształcenia specjalistów w dziedzinie transportu, spedycji i logistyki.
Na kierunku Transport i Logistyka (I stopnia) studenci poznają tajniki nowoczesnej techniki i nauki, których wspólnym mianownikiem są procesy transportowe i logistyczne, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki transportu morskiego oraz roli centrów logistycznych. Studenci zdobywają wiedzę i kompetencje łączące rozwiązania techniczne z ekonomicznymi, prawnymi i środowiskowymi. Na bazie zdobytych podczas studiów rzetelnych podstaw inżynierskich przyszli transportowcy i logistycy kierunkują się na zagadnienia branży nowoczesnej, przyszłościowej i szybko rozwijającej się.
Absolwent kierunku Transport i Logistyka ma niezbędne kompetencje oraz umiejętności inżynierskie umożliwiające podjęcie pracy w sektorze TSL (transport-spedycja-logistyka) zwłaszcza w obszarach związanych z zarządzaniem, planowaniem, kierowaniem i eksploatacją systemów transportowych na morzu i lądzie.
Ponadto uzyskuje wiedzę i umiejętności programistyczno-analityczne pozwalające na rozwiązywanie typowych zadań o charakterze techniczno-eksploatacyjnym w obszarze transportowo-logistycznym.
Absolwent posiada również specjalistyczną wiedzę o funkcjonowaniu przedsiębiorstw TSL, ze szczególnym uwzględnieniem nie tylko aspektów typowo inżynierskich, ale również uwarunkowań prawnych oraz zjawisk ekonomicznych o charakterze globalnym zachodzących w tej branży.
Absolwent potrafi myśleć kreatywnie, wykorzystywać nowoczesne narzędzia inżynierskie oraz posiada świadomość konieczności samokształcenia. Przygotowany jest do pracy zespołowej oraz indywidualnej w przedsiębiorstwach z sektora transportowego, logistycznego, produkcyjnego, w jednostkach administracji samorządowej i rządowej. Jest również solidnie przygotowany do podjęcia studiów magisterskich (II stopnia).
Studia I stopnia na kierunku Transport i Logistyka trwają 7 semestrów i dzielą się na dwie specjalności, z których jedną studenci wybierają po czwartym semestrze:
1. Systemy transportowe
2. Zarządzanie logistyczne
W ramach każdej ze specjalności studenci realizują przedmioty obowiązkowe jak i wybieralne.
studia stacjonarne | studia niestacjonarne | ||
---|---|---|---|
koszt dla obywateli Polski | bezpłatne | nie są prowadzone | |
język wykładowy | polski | ||
przedmioty maturalne brane pod uwagę przy rekrutacji: | |||
|
Argumenty za:
- w ramach studiów na kierunku Transport i Logistyka prócz tradycyjnych wykładów realizowane są interesujące zajęcia ćwiczeniowe, laboratoryjne, a także zindywidualizowane tematycznie zajęcia projektowe, zarówno przygotowane do wykonania w grupach, jak i indywidualnie;
- zajęcia prowadzone w nowoczesnych salach, profesjonalnych laboratoriach, a także w formie wizyt studyjnych pozwalają absolwentowi na zdobycie szerokiej wiedzy teoretycznej oraz praktycznej z branży TSL;
- inżynierskie i naukowe pasje studenci mają możliwość rozwijać także w ramach działalności kół naukowych oraz wymiany międzynarodowej.
Perspektywy zawodowe:
- Operatorzy działający w obszarze transportu wodnego, lądowego i powietrznego, w szczególności realizujący transport multimodalny oraz intermodalny.
- Przedsiębiorstwa sektora logistycznego.
- Jednostki administracji obejmujące swymi kompetencjami obszar transportu, zarówno od strony infrastrukturalnej jak i regulacyjnej.
- Jednostki organizacyjne służb ruchu wodnego, lądowego i powietrznego.
- Samodzielna działalność gospodarcza oraz kierowanie zespołami przemysłowymi w obszarze transportu i logistyki.
Absolwent potrafi:
- zastosować w praktyce zdobytą wiedzę o funkcjonowaniu przedsiębiorstw z branży TSL (transport – spedycja – logistyka);
- zarządzać procesami magazynowania i transportu towarów i pasażerów;
- zastosować w praktyce zdobytą wiedzę w zakresie eksploatacji systemów transportowych wodnych i lądowych oraz terminali logistycznych;
- wykorzystać nabytą wiedzę i umiejętności programistyczno-analityczne;
- myśleć kreatywnie oraz posiada świadomość konieczności samokształcenia; jest przygotowany do pracy indywidualnej i zespołowej;
- komunikować się w języku obcym co najmniej na poziomie B2.
Ciekawostka:
Według Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) rocznie drogą morską transportowanych jest około 11 miliardów ton towarów, czyli ponad 80% światowego handlu pod względem wolumenu, co stanowi ponad 70% pod względem wartości. Aktualnie zarówno gospodarki rozwijające się jak i globalni producenci tacy jak Chiny, przyczyniają się do dalszego wzrostu udziału transportu morskiego w handlu światowym. Dlatego porty służą jako ważne węzły transportowe dla pasażerów, transportu morskiego, logistyki i handlu międzynarodowego i są kluczowym elementem w globalnych łańcuchach dostaw.
W ostatnich latach Polska została liderem w przeładunkach kontenerów na Bałtyku, a Port Gdańsk stał się hubem z najważniejszymi połączeniami międzynarodowymi. Polskie porty morskie, w tym przede wszystkim trójmiejskie, są coraz bardziej istotnymi elementami mapy gospodarczej Europy Środkowo-Wschodniej i rośnie ich rola w procesach ekonomicznych zachodzących w regionie. W ciągu ostatnich dziesięciu lat przeładunki w polskich portach wzrosły ponad dwukrotnie, a w porcie Gdańsk ponad trzykrotnie.
Trudno sobie zatem wyobrazić lepsze miejsce do studiowania kierunku transportowego i logistycznego niż Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, którego tradycje i doświadczenie w obszarze transportu morskiego sięgają początków ubiegłego wieku.
Znamy od podszewki tematykę, której uczymy naszych studentów.