Protolab

ProtoLab oddany do dyspozycji użytkowników w 2018 roku, oferuje możliwość testowania rozwiązań z branży technologii informacyjno-komunikacyjnych ICT. Prototypownię wyposażono w różnego rodzaju urządzenia, w tym oscyloskopy, generatory, mierniki, obciążenia oraz oprogramowanie. Nie zabrakło też stanowisk lutowniczych, narzędzi oraz drukarek 3D.

ProtoLab II to kompleksowo wyposażony warsztat, oferujący wielkogabarytowe maszyny do obróbki drewna i metali, takie jak: ploter CNC, tokarko-frezarkę, prasę, stanowisko do druku 3d oraz zaplecze w postaci elektronarzędzi. ProtoLab II zlokalizowany jest w Gdańskim Parku Naukowo-Techologicznym w przestrzeni pracy twórczej Space4makers, która powstała na ponad 400 m2 i jest dedykowana dla startupów, innowacyjnych przedsiębiorstw oraz wynalazców.

ProtoLab III znajduje się na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej i skupia się na takich dziedzinach jak technologie kosmiczne, technologie rozszerzonej rzeczywistości (VR), programowanie jak również stanowiska do druku w technologii FDM oraz żywicą. Ponadto pracownia dysponuje urządzeniami do śledzenia wzroku, badania reakcji na bodźce zewnętrzne, zestawami raspberry pi, arduino, a nawet wysoko obliczeniowym komputem przeznaczonym do pracy z sieciami neuronowymi. Wyposażenie stanowi uzupełnienie do sprzętu dostępnego w pierwszym ProtoLabie. Część wyposażenia może być wypożyczana.

Dowiedz się więcej: https://excento.pl/e-pionier/protolab

ESA_lab@GUT

Sala 116, budynek 40, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.

ESA_Lab@GUT został oficjalnie otwarty przez prof. Johanna-Dietricha Woernera, dyrektora generalnego Europejskiej Agencji Kosmicznej w trakcie pierwszej Studenckiej Konferencji Kosmicznej 2020 organizowanej przez Polską Agencję Kosmiczną i Politechnikę Gdańską. Jest to laboratorium Technologii Kosmicznych pod opieką KN SimLE. W sali znajduje się sprzęt do wykonywania drobnych komponentów mechanicznych, wykonywania testów komponentów kosmicznych min. w komorze próżniowej czy na wytrząsarce, oraz satelita edukacyjny Theia Space EDUsat.