Zostań dawcą szpiku – studencka akcja rejestracji na PG | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-04-15

Zostań dawcą szpiku – studencka akcja rejestracji na PG

DKMS
Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych w ramach projektu „HELPERS’ GENERATION” odbędzie się na Politechnice Gdańskiej w dniach 15–19 kwietnia.

„HELPERS’ GENERATION” to projekt powiązany z rozpoczętą w kwietniu 2013 r. przez Fundację DKMS inicjatywą rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych na uczelniach. Od 15 do 21 kwietnia, na 57 uczelniach, studenci i studentki wyposażeni w wiedzę oraz pałeczki do pobrania wymazów przeprowadzą akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Wszystko po to, by znaleźć „bliźniaków genetycznych” dla pacjentów potrzebujących przeszczepienia. 

Na naszej uczelni rejestracja odbywa się:

  • w Gmachu Głównym (hol przed Biblioteką) w dniach 15 oraz 17 kwietnia, w godz. 9–15
  • na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa w budynku nr 30 (dawny budynek OiO) w dniu 18 kwietnia w godz. 9–15
  • na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (hol główny) 16 oraz 19 kwietnia, w godz. 9–15.

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia

W ramach akcji wszystkie osoby w wieku 18–55 lat będą mogły bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku kostnego.

Procedura polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Podczas wszystkich dotychczasowych edycji HELPERS’ GENERATION do bazy potencjalnych dawców szpiku zarejestrowało się 163 tys. osób a 1480 z nich już oddało cząstkę siebie, by uratować życie osób chorych.

Organizatorem akcji Helpers’ Generation jest Fundacja DKMS, a koordynatorami projektu na uczelni są studenci.

13 wyświetleń