Zwycięska Rybitwa i nowy Zimorodek. Studenci tworzą Autonomiczne Pojazdy Nawodne | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-06-03

Zwycięska Rybitwa i nowy Zimorodek. Studenci tworzą Autonomiczne Pojazdy Nawodne

SimLE
Fot. mat. SimLE
SeaSentiel to program, w którym studenci koła naukowego SimLE kształcą się w dziedzinie pojazdów autonomicznych poprzez proces projektowania i budowy Autonomicznych Pojazdów Nawodnych (ASV) z zamiarem stworzenia w pełni autonomicznej, niezawodnej, modułowej platformy o dalekim zasięgu.

W programie SeaSentinel wierzymy, że za trendami nie wystarczy podążać. Trzeba je wyprzedzać – mówi Igor Rusiecki, twórca programu – Obserwując sytuację, tak w naszym regionie, jak i na całym świecie, zauważamy rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania pozwalające skutecznie i wydajnie patrolować wody przybrzeżne, jako że obszary te są kluczowe dla krajowej gospodarki, bezpieczeństwa i środowiska.

Zespół programu składa się z 37 osób, studentów z Wydziałów Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, Elektrotechniki i Automatyki oraz Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Pracują oni w działach zajmujących się mechaniką, elektryką, komputerem pokładowym oraz segmentem naziemnym. Podczas pracy nad poprzednim pojazdem współpracowali z Kołem Naukowym Wzornictwa Proces z ASP, a także Kołem Naukowym Gradient oraz KSTO KORAB.

Chcemy uczyć się od najlepszych, dlatego pozostajemy w stałym kontakcie z przemysłem. Dzięki współpracy z firmą AQ Wiring Systems STG udało nam się zaprojektować i zbudować niezawodny układ elektryczny do naszego poprzedniego pojazdu – ASV Rybitwa. W ostatnim czasie nawiązaliśmy współpracę z firmą Sportis S.A., która wesprze nas od strony mechanicznej kadłuba i pływaków. – tłumaczy Maciej Zawadzki, odpowiedzialny za media oraz współprace z przemysłem. – Nasze działania wsparły również przedsiębiorstwa Central Point i Forelectronic w zakresie projektowania i produkcji płytek PCB.

Poprawiony wynik na Florydzie

W lutym tego roku w Sarasocie  na Florydzie, zespół wziął udział w konkursie autonomicznych pojazdów nawodnych RoboBoat 2024. Zajęli oni 7. miejsce poprawiając swój wynik z RoboBoat 2023. Pokazywali tam swój pojazd o nazwie ASV Rybitwa. Zostali wyróżnieni nagrodami specjalnymi od BlueRobotics - partnera całego wydarzenia, a także za film promujący nasz zespół, który powstał we współpracy z firmą Cinestan.

– Wyjazd do USA to niesamowicie rozwijające doświadczenie, zarówno naukowo jak i społecznie. Poznaliśmy wielu studentów z wszystkich zakątków świata oraz mieliśmy możliwość dyskutować z specjalistami z zakresu oceanotechniki, elektroniki czy telekomunikacji. Rozwiązaliśmy większość problemów, z którymi borykaliśmy się w poprzednim roku, co daje nam realną perspektywę na podium podczas RoboBoat 2025 – dodają studenci.

W chwili obecnej trwają prace nad projektem nowego pojazdu - ASV Zimorodek. Jego projekt bazować będzie na architekturze sprawdzonej w poprzednich iteracjach projektu, ale poszczególne komponenty i moduły zostaną wymienione na ich nowe, lepsze wersje.

 ASV Rybitwa służy natomiast jako platforma testowa, na której studenci mogą sprawdzać swoje oprogramowanie. Pierwsze wodowanie Zimorodka przewidziane jest pod koniec 2024 roku.


 
13 wyświetleń