Informacja dotycząca przygotowanego przez PG projektu umowy o współpracy przy realizacji programu „Doktorat Wdrożeniowy 2024” ( dalej; „Program”) dotyczy VIII edycji | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-09-19

zdjęcie

Intencją PG jest nieróżnicowanie sytuacji prawnej doktorantów realizujących doktoraty wdrożeniowe, a zatem co do zasady dążenie do zawarcia ze wszystkimi doktorantami umów o współpracy przy realizacji programu „Doktorat Wdrożeniowy 2024” na jednolitych warunkach wynikających z przygotowanego przez Uczelnię projektu umowy.

Poniżej uzasadniamy rozwiązania przyjęte w przygotowanym projekcie umowy.

1. Obowiązek zawarcia przez Uczelnię (Jednostka) i Firmę (Podmiot współpracujący) umowy dotyczącej realizacji doktoratu wdrożeniowego został nałożony na Uczelnię postanowieniami umowy zawartej z Ministrem Nauki .

Zgodnie z postanowieniami umowy z Ministrem (§ 11 ust.4 tej umowy) Uczelnia (Jednostka) i Firma (Podmiot współpracujący) zobowiązani są do ustalenia w umowie:

• zasad podziału pomiędzy Jednostką a  Podmiotem współpracującym  praw majątkowych do wyników badań przemysłowych lub prac rozwojowych, wytworzonych w wyniku realizacji Programu lub praw dostępu do rezultatów wynikających ze wspólnej realizacji Programu
  • zasad przenoszenia pomiędzy tymi stronami praw majątkowych do wyników badań przemysłowych lub prac rozwojowych będących rezultatem Programu za wynagrodzeniem odpowiadającym wartości rynkowej tych praw, zasad współpracy podczas realizacji projektu badawczego doktoranta
  • zasad stosowania kar umownych w stosunku do Podmiotu współpracującego w przypadku niedotrzymania warunków udziału w Programie
  • zasad zwrotu stypendium doktoranckiego, zwiększonego stypendium doktoranckiego przez Doktoranta w przypadku niedotrzymania warunków udziału w Programie;

2. Przyjęty we wzorze umowy podział praw do własności intelektualnej powstałej w wyniku realizacji przez strony projektu „Doktorat Wdrożeniowy” powiela ogólne regulacje prawa w tym zakresie (Prawo własności przemysłowej, ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Kodeks pracy itd.), a mianowicie zasadę nabywania przez pracodawcę praw do wyników stworzonych przez pracownika w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunków pracy.

Tak więc umowa stanowi,  że prawa do wyników, które stworzą pracownicy Podmiotu Współpracującego należą do Podmiotu Współpracującego, a prawa do wyników, które stworzy pracownik Uczelni - należą do Uczelni.

Wyjątek stanowią utwory naukowe tj. rozprawa doktorska i publikacje niezbędne do otwarcia przewodu doktorskiego, do których autorskie prawa majątkowe – w celu umożliwienia Uczelni sprawnego prowadzenia tego postępowania -  powinny należeć do Doktoranta co najmniej do czasu zakończenia postępowania w przedmiocie nadania stopnia doktora, .

3. Ustanowienie w umowie kar umownych na rzecz Jednostki, przysługujących od Podmiotu współpracującego w przypadku niedotrzymania warunków udziału w programie „Doktorat wdrożeniowy”, jest obowiązkiem narzuconym postanowieniami umowy z Ministrem.

4. Warunkiem udziału w programie „Doktorat wdrożeniowy”  jest zatrudnianie Doktoranta przez Podmiot współpracujący przez cały czas realizacji tego projektu. Zatem przystępując do programu Podmiot współpracujący i Doktorat zobowiązują się do utrzymania stosunku pracy przez cały okres realizacji projektu. Dalsze regulacje związane z tym zobowiązaniem stron stosunku pracy to materia do ewentualnego uregulowania w odrębnej umowie wyłącznie pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.

Wzór umowy o współpracy przy realizacji programu "Doktorat Wdrożeniowy 2024"- VIII edycja