UWAGA! W r.a. 2024/2025 zgodnie z nowym Regulaminem Szkoły Doktorskiej obowiązującym od 1.10.2024 nastąpiły zmiany w tym zakresie. Zmianie ulegnie również szablon wniosku dotyczącego przedłużenia terminu złożenia rozprawy doktorskiej – w momencie ich publikacji poinformujemy o tym w aktualnościach.
Poniżej prezentujemy aktualne informacje dotyczące możliwości przedłużenia terminu złożenia rozprawy doktorskiej, tj. oficjalnego terminu zakończenia kształcenia w Szkole Doktorskiej - utrzymania statusu doktoranta, a nie odbywania zajęć czy zaliczania aktywności związanych z realizacją Programu kształcenia (np. egzamin doktorski).
UWAGA! Aby starać się o przedłużenie, trzeba mieć zrealizowane wszystkie elementy 8. PRK, ponieważ ten przedłużony okres pozostawania w Szkole Doktorskiej jako aktywny doktorant jest przeznaczony na dokończenie badań i rozprawy doktorskiej, a nie na uzupełnianie braków w realizowanym przez doktoranta programie kształcenia.
Z uwagi na to, że dla trzeciego naboru kształcenia w szkole (r.a. 2021/2022) zbliża się 4-letni okres kształcenia i związany z tym termin złożenia rozprawy doktorskiej określony dla każdego doktoranta indywidualnie w Indywidualnym Planie Badawczym (więcej na ten temat w zakładce Kształcenie -> Indywidualny plan badawczy), uprzejmie przypominamy, że zgodnie z regulaminem szkoły (§23) w uzasadnionych przypadkach, w tym w szczególności:
- konieczność prowadzenia przez doktoranta dodatkowych badań naukowych,
- opóźnienie wynikające z awarii urządzeń badawczych,
- czasowy brak materiałów do prac eksperymentalnych,
- długotrwałe procedury zamówień,
- staż naukowy,
- praca nad przygotowaniem znaczącej publikacji,
- redakcja rozprawy doktorskiej,
- długotrwała choroba, udokumentowana zwolnieniem lub zaświadczeniem lekarskim,
- sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny, dzieckiem do czwartego roku życia lub dzieckiem o orzeczonej niepełnosprawności,
- posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności
- termin złożenia rozprawy doktorskiej i wynikający z niego okres kształcenia w Szkole Doktorskiej może zostać wydłużony na wniosek doktoranta.
Przedłużenie okresu kształcenia może uzyskać doktorant, który spełnia łącznie następujące warunki:
- złożył wniosek przed końcem okresu kształcenia, jednak po ocenie śródokresowej,
- nie przedstawił rozprawy doktorskiej,
- zrealizował wszystkie elementy programu kształcenia.
Jednorazowo przedłużenia udziela się o czas wskazany we wniosku, lecz nie dłużej niż o rok. Łączny okres przedłużenia nie może być dłuższy niż dwa lata.
W celu uzyskania przedłużenia okresu kształcenia doktorant powinien złożyć wniosek zaopiniowany przez promotora - ze wskazaniem nowego terminu złożenia rozprawy doktorskiej, do którego należy dołączyć:
- każdorazowo - aktualizację indywidualnego planu badawczego, zawierającą szczegółowy plan realizacji pozostałych zadań związanych z przygotowaniem rozprawy doktorskiej oraz wykaz osiągnięć w pracy badawczej doktoranta,
- przy wniosku o kolejne przedłużenie dodatkowo - sprawozdanie z realizacji badań od ostatniego przedłużenia.
Wnioski od zainteresowanych doktorantów IV-V roku będą przyjmowane przez system MojaPG – za pomocą eDokumentu „[4-5. rok] Wniosek dotyczący przedłużenia terminu złożenia rozprawy doktorskiej”, który doktorant może sam dodać do swojego konta w aplikacji Student. Doktoranci VI roku nie mogą wnioskować o kolejne przedłużenie.
Wzór wniosku o przedłużenie można znaleźć w zakładce: Doktoranci -> Formalności (Regulamin, ELD) -> Do pobrania -> Szablony (dostępnej po zalogowaniu). Harmonogram przyjmowania dokumentów zostanie wskazany we wpisie w Aktualnościach > [Doktoranci IV-VI roku] Zakończenie kształcenia w Szkole Doktorskiej i ewentualne przedłużenia.
I. Ubezpieczenie zdrowotne
Doktoranci, niepodlegający obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu, którzy przedłużają kształcenie (po upływie 4-letnego okresu pobierania stypendium) powinni być zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego przez podmiot prowadzący szkołę doktorską (Politechnikę Gdańską).
Doktoranci, przedłużający kształcenie, którzy:
- byli zgłoszeni do ubezpieczeń zdrowotnych przez PG, jeśli nie posiadają innego tytułu do ubezpieczenia i byli zgłoszeni do ubezpieczeń z kodem 18-12 , zostaną wyrejestrowani z kodu 18-12 i zarejestrowani na kod 18-11, a tym samym zachowają prawo do ubezpieczenia zdrowotnego.
- nie byli zgłoszeni do ubezpieczeń zdrowotnych przez PG, ponieważ posiadali inny tytuł do ubezpieczenia (np. działalność gospodarcza, umowa o pracę, umowa cywilnoprawna), ale nastąpiła zmiana, co skutkuje koniecznością zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego przez PG, powinni zgłosić się do biura szkoły celem złożenia odpowiednich dokumentów (wniosek o zmianę danych w celu zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego wraz z oświadczeniem o niepodleganiu obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu oraz odpowiednie formularze ZUS). Zgłoszenie nie może nastąpić wcześniej niż z pierwszym dniem po zakończeniu pobierania stypendium doktoranckiego. Obowiązek zgłoszenia wygasa z dniem ukończenia kształcenia albo skreślenia z listy doktorantów .
Doktoranci są zobowiązani do informowania Szkoły Doktorskiej o każdorazowej zmianie tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego.
II. Ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe)
Po upływie 4 lat kształcenia, a tym samym zakończenia pobierania stypendium doktoranckiego, podmiot prowadzący szkołę doktorską (Politechnika Gdańska) nie ma obowiązku zgłoszenia do ubezpieczania społecznego doktorantów, a tym samym opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe.
W związku z powyższym, doktoranci przedłużający kształcenie, zostaną wyrejestrowani z ubezpieczenia społecznego, a składki z tego tytułu nie będą odprowadzane przez Politechnikę Gdańską.