Początki | Politechnika Gdańska

Początki

Na zdjęciu: Widok budynków politechniki w 1904 r. Źródło: Sekcja Historyczna BPG

Gmach PG - historyczny

Od 1891 r. ówczesne władze pruskie rozważały możliwość utworzenia w Gdańsku wyższej uczelni. Propozycja powołania uniwersytetu napotkała na opór królewieckich uczonych, którzy obawiali się konkurencji dla swojej "Albertyny". W 1897 r. wpływowy wydawca liberalnej "Danziger Zeitung", Heinrich Rickert, rzucił myśl powołania w Gdańsku uczelni technicznej. Projekt uzyskał poparcie Rady Miejskiej, która zawczasu wykupiła grunty przy Drodze Św. Michała (obecnej ul. Traugutta).

Narady, dyskusje, ekspertyzy zajęły ponad rok. Pojawili się konkurenci, m.in. Wrocław, Poznań, Elbląg, Szczecin, Królewiec, Toruń i Bydgoszcz. W końcu cesarz Wilhelm II opowiedział się za Gdańskiem. 16 marca 1899 r. pruscy posłowie zatwierdzili decyzję i przyznali 6 mln marek. W marcu 1900 r. przybył do Gdańska główny projektant, Albert Carsten. Budowa pod jego kierunkiem ruszyła w sierpniu tego samego roku. W ciągu 4 lat na 6,4 ha terenu wzniesiono gmachy o łącznej kubaturze ponad 200 tys. m3. Uroczysta inauguracja odbyła się 6 października 1904 roku.