autor: Dr inż. Andrzej Januszajtis
Początki

Gmachy uczelni były nie tylko wybitnymi okazami architektury, lecz cechowało je także nowoczesne, światowej klasy wyposażenie.
Budynki

Gmachy uczelni były nie tylko wybitnymi okazami architektury, lecz cechowało je także nowoczesne, światowej klasy wyposażenie.
Organizacja

Działalność uczelni, posiadającej pełne prawa akademickie, koncentrowała się wokół sześciu wydziałów i podlegała władzom Prus Zachodnich.
Kadra

Wraz z powstaniem politechniki zatrudniono wielu wybitnych profesorów, w tym jej architekta. Stanowisko pierwszego rektora objął Hans von Mangoldt.
Studenci

Z każdym rokiem liczba studentów sukcesywnie wzrastała, a największym zainteresowaniem cieszył się Wydział Budownictwa. Dostęp do uczelni dla cudzoziemców był ograniczany. Polacy stanowili niewielką część studiujących.
Okres I wojny światowej

Mimo spadku liczby studentów i dostosowania niektórych pomieszczeń do realiów wojennych, uczelnia nie zaprzestała działalności dydaktycznej.
Okres powojenny

Po wojnie narodził się problem przynależności państwowej Politechniki, którą ostatecznie przyznano Wolnemu Miastu Gdańsk. Był to także czas zmian organizacyjnych na uczelni.
Rozbudowa uczelni

Wraz z rozwojem Politechniki pojawiła się potrzeba rozbudowy. Powiększono wnętrza gmachów, jak i teren całej uczelni.
Rozwój kadry i profesorowie

Kadra akademicka w międzywojniu rozwijała się dynamicznie. Część stanowisk zajmowali naukowcy cieszący się międzynarodowym uznaniem.
System studiów

Lata międzywojenne zaowocowały wzrostem liczby studentów. System studiów był podobny do współczesnego. Nauka podlegała opłatom, lecz studenci uzyskiwali wsparcie finansowe władz Gdańska lub towarzystw społecznych.
Studenci polscy

Po I wojnie liczba polskich studentów znacznie wzrosła. Polacy podejmowali się różnych form działalności studenckiej, zakładając liczne organizacje i stowarzyszenia.
Czasy hitlerowskie
Nowa rzeczywistość polityczna nie ominęła życia w Technische Hochschule. Zmiany miały radykalny charakter, od usunięcia z kadry przeciwników ustroju nazistowskiego, po wyrzucenie polskich studentów z uczelni.
Lata wojny
Podczas II wojny światowej Politechnika wraz z Gdańskiem została podporządkowana władzom w Berlinie. Sama uczelnia na skutek wojny nie uległa zniszczeniom, lecz w trakcie wyzwolenia znaczną część Gmachu Głównego strawił pożar.