Na zdjęciu: Gmach Główny Politechniki Gdańskiej. Źródło: Sekcja Historyczna BPG
W 1993 r. w rankingu tygodnika „Wprost" uczelnia zajęła w nim piąte miejsce wśród wszystkich uczelni krajowych, zaś drugie – wśród uczelni technicznych.
W rankingu tygodnika „Newsweek", sporządzonym na podstawie opinii pracodawców, Politechnika Gdańska zajęła w 2000 r. pierwsze miejsce wśród uczelni technicznych w kraju, a czwarte miejsce w klasyfikacji ogólnej wśród wszystkich państwowych szkół wyższych. W rankingu „Kuźnia menedżerów" Politechnika Gdańska zajęła wysoką dwunastą lokatę. W l. 2005-2008, w rankingu „Wprost" Politechnika Gdańska zajmowała piątą bądź szóstą pozycję wśród 23 uczelni technicznych. Natomiast w rankingu tygodnika „Perspektywy" Politechnika Gdańska w 2009 r. zajęła dwudzieste piąte miejsce, a w 2010 r. – dwudzieste siódme wśród wszystkich uczelni wyższych w Polsce. Według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2009 r. Politechnika Gdańska zajęła drugie miejsce pod względem liczby kandydatów na studia przypadających na jedno oferowane miejsce.
W ocenie ministerialnej komisji (2017) uczelnia należy do najlepszych w Polsce. Na dziewięć wydziałów Politechniki Gdańskiej dwa mają najwyższą kategorię A+ (Wydz. Chemii, Wydz. Elektroniki i Telekomunikacji), pięć ma bardzo wysoką kategorię A (Wydz. Architektury, Wydz. Elektrotechniki i Automatyki, Wydz. Mechaniczny, Wydz. Inżynierii Lądowej i Środowiska, Wydz. Zarządzania i Ekonomii), zaś pozostałe dwa dobrą kategorię B (Wydz. Oceanotechniki i Okrętownictwa, Wydz. Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej).