Na zdjęciu: Czytelnia Biblioteki Politechniki Gdańskiej. Źródło: Sekcja Historyczna BPG
Zainteresowanie studiami technicznymi wynikało z potrzeb rynku oraz oferowanych kierunków studiów. Wprowadzano nowe formy (np. studia inżynierskie) i kierunki studiów (np.: ochrona środowiska, biotechnologia, zarządzanie, inżynieria materiałowa, robotyka, inżynieria mechaniczno-medyczna, technologie kosmiczne i satelitarne).
Z ogólnej liczby studentów 19 tys. to studenci studiów stacjonarnych, 3,8 tys. niestacjonarnych, 1,9 tys. podyplomowych i MBA, a 429 doktoranckich (2018). Studenci studiują na 33 kierunkach studiów (wydziałowych, międzywydziałowych i międzyuczelnianych) i 109 specjalnościach, a także na 6 studiach doktoranckich (w tym na Środowiskowym Studium Doktoranckim). Uczelnia oferuje też 50 różnego rodzaju studiów podyplomowych.
Liczba studentów znacząco spadła po 2015 r. Jest to przede wszystkim wynik zmiany sposobu finansowania kształcenia przez ministerstwo (uzależniono finansowanie od przyjętego optymalnego wskaźnika liczby studentów przypadających na jednego nauczyciela akademickiego równego 11) oraz sytuacji demograficznej. Stało się to pomimo rosnącego zapotrzebowania na inżynierów. Na dzień 31 grudnia 2019 r. liczba studentów spadła do poziomu 13,8 tys., z czego na studiach stacjonarnych 11,8 tyś.