Na zdjęciu: Warsztaty Erasmus Staff Training dla europejskich uniwersytetów i instytutów naukowych, Liège 2018 r. 

Źródło: Sekcja Historyczna BPG 

Erasmus

Politechnika od początku cieszyła się uznaniem w kraju i za granicą. Świadczy o tym współpraca z wieloma uczelniami zagranicznymi, wspólnie realizowane projekty dydaktycznych i badawcze oraz publikacje naukowe, doktoraty honoris causa innych uczelni nadane profesorom naszej uczelni, członkostwa w międzynarodowych organizacjach i stowarzyszeniach naukowych.
W l. 90-tych realizowanych było 60 umów z uczelniami zagranicznymi, liczącymi się w świecie ośrodkami naukowymi i badawczymi, w tym z Niemiec, Finlandii, Francji, USA. Umożliwiło to prowadzenie oryginalnych badań, a także podnoszenie własnych kwalifikacji i uzyskiwanie stopni naukowych.

Do znacznego ożywienia współpracy międzynarodowej przyczyniły się programy europejskie: Tempus, Joint European Projects (JEP), Socrates-Erasmus, badawcze Programy Ramowe  Unii Europejskiej Organizuje się wiele konferencji naukowych o doniosłym znaczeniu, z udziałem wybitnych autorytetów naukowych, jak np. prof. George Hitchings’a, laureata Nagrody Nobla. Przy Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa powołano Centrum Modelowania Komputerowego przez Det Norske Veritas (2003).

W 2018 r. współpraca międzynarodowa obejmuje 385 uczelni z 50 państw, w ramach 119 umów, w tym 50 z uczelniami państw Unii Europejskiej. Realizowanych jest także 548 umów w ramach Erasmus, w tym 462 z krajami unijnymi.