Innowacyjne laboratorium sztucznej inteligencji na Politechnice Gdańskiej | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2020-12-04

Innowacyjne laboratorium sztucznej inteligencji na Politechnice Gdańskiej

AI
Na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej otwarto laboratorium AI Living Lab, gdzie prowadzone będą badania nad rozwojem sztucznej inteligencji.

AI Living Lab to nowoczesne, doskonale wyposażone laboratorium w zakresie inteligentnych rozwiązań wkomponowanych w otoczenie człowieka (Internet Rzeczy IoT, ambient intelligence, ambient assistive living, etc.).

– Będzie to przestrzeń do prowadzenia prac badawczych i szkoleń związanych z praktycznymi zastosowaniami sztucznej inteligencji – wyjaśnia prof. Jacek Rumiński, kierownik Katedry Inżynierii Biomedycznej na wydziale ETI PG. –  W laboratorium będą przygotowywane demonstracje ukazujące możliwości zastosowania sztucznej inteligencji we wspomaganiu opieki nad osobami chorymi i starszymi, w inteligentnych domach, w automatyce domowej, czy w diagnostyce medycznej. 

Laboratorium służyć będzie również kształceniu studentów na specjalizacji „Sztuczna inteligencja” (studia II stopnia kierunku inżynieria biomedyczna). Te nowe, specjalistyczne studia, rozpoczną się na wydziale ETI PG w lutym 2021 r., a w programie znajdzie się 14 przedmiotów dotyczących AI.

Nowoczesny sprzęt i aparatura - dla naukowców, ale nie tylko

Pracownię współtworzy konsorcjum Politechniki Gdańskiej i VoiceLab.AI w ramach tzw. Hubu Innowacji Cyfrowych i będzie udostępniane również do współpracy z przemysłem i otoczeniem biznesowym. Naukowcy i studenci korzystający z AI Living Lab będą mogli korzystać z bardzo nowoczesnego sprzętu, m.in.:

  • serwerów obliczeniowych (m.in. NVIDIA DGX-Station, DGX-1 i inne profesjonalne serwery wyposażone w GPU),
  • komputerów wyposażonych w karty graficzne NVIDIA Tesla T4, RTX i inne,
  • mikrokomputerów i modułów do inferencji SI (m.in. NVIDIA Xavier, NVIDIA Nano, Google Coral, itp.),
  • robotów i dronów programowalnych (m.in. Parrot, DJI; kamery tradycyjne i termowizyjne; drony jeżdżące i latające),
  • smartphonów i  tabletów,
  • urządzeń  rzeczywistości wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej (m.in. zestawy Oculus Quest, HoloLens II, eye-trackers, itp.),
  • urządzeń diagnostyki medycznej.

– Laboratorium wpisuje się również w rozwój infrastruktury wspomagającej prowadzenie badań naukowych i stymulacji projektów komercyjnych w zakresie SI – dodaje prof. Jacek Rumiński. – Mamy nadzieję, że nasza pracownia będzie miała swój znaczący udział w rozwoju zarówno młodych naukowców, jak również pracowników startupów i firm, a także wszystkich zainteresowanych tematyką SI w regionie i całym kraju.

Przygotowanie i wyposażenie laboratorium było możliwe dzięki środkom własnym wydziału ETI, Katedry Inżynierii Biomedycznej PG, dotacji MNiSW w ramach rozwoju infrastruktury informatycznej WETI (zakup serwera) oraz środkom z projektu DIH4.AI. Naukowcy zaznaczają przy tym, że większe możliwości korzystania z zasobów w laboratorium będą możliwe dopiero po zakończeniu epidemii, lub ograniczeniu restrykcji z nią związanych.

1253 wyświetleń