Luiza Leszkowska z WETI na liście TOP 15 ekspertek 5G | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2020-12-11

Luiza Leszkowska z WETI na liście TOP 15 ekspertek 5G

Na zdjęciu Luiza Leszkowska
Mgr Luiza Leszkowska z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej WETI znalazła się w gronie TOP15 ekspertek w Polsce zajmujących się technologią 5G. To pierwsze tego typu ogólnopolskie zestawienie, przygotowane przez Fundację „Perspektywy”.

Celem listy jest wyróżnienie, docenienie, a przede wszystkim wypromowanie kobiet specjalizujących się w różnych obszarach sieci 5G (technicznym, biznesowym, prawnym czy administracji publicznej). To także próba zwrócenia uwagi na problem braku kobiet w tym obszarze jak i w całej branży telekomunikacyjnej. Luiza Leszkowska jest w tym gronie najmłodszą i jednocześnie jedną z dwóch przedstawicielek uczelni wyższych. Obok niej w zestawieniu znalazły się m.in.: szefowe największych, wiodących firm z branży telekomunikacyjnej czy ekspertki z Ministerstwa Cyfryzacji oraz Departamentu Telekomunikacji w Kancelarii Rady Ministrów. Panie mogły poznać się i wymienić doświadczeniami podczas spotkania online, zorganizowanego 8 grudnia w trakcie konferencji „Perspektwy Women in Tech Summit”.

Luiza Leszkowska zaledwie dwa lata temu ukończyła studia magisterskie na kierunku telekomunikacja i elektronika. Za swoją pracę magisterską – projekt miniaturowej anteny wykorzystywanej w technologii satelitarnej, otrzymała wiele nagród i wyróżnień m.in. w konkursie na najlepszą pracę magisterską z zakresu technologii mikrofalowej, antenowej i radiolokacyjnej polskiej sekcji IEEE.

– Już na studiach zainteresowałam się tematyką 5G, ponieważ zajmuję się komunikacją bezprzewodową – głównie antenami. Prace badawcze muszą kończyć się dla mnie konkretnym produktem, który trzeba zaprojektować i zbudować od podstaw.  

Badaczka dostrzega duże dysproporcje między udziałem kobiet i mężczyzn zajmujących się nie tylko technologią 5G, ale szerzej telekomunikacją.  Już na studiach była w mniejszości, a. obecnie jest jedyną kobietą w zespole badawczym, realizującym międzynarodowe projekty m.in. z programu Horyzont 2020. Doktorantka obecnie przygotowuje się do złożenia wniosku w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w którym jednym z warunków uzyskania finansowania projektu jest kierowanie projektem przez kobietę.

Celem projektu jest opracowanie nowej koncepcji energooszczędnej anteny rekonfigurowalnej oraz stworzenie prototypów anten wraz z powiązanymi algorytmami i metodami, które można skutecznie wykorzystać do poprawy wydajności w wielu zastosowaniach, w tym w służbie zdrowia – tłumaczy Luiza Leszkowska – Będzie to w pewnym stopniu kontynuacja moich dotychczasowych badań, a jednocześnie okazja do sprawdzenia się w roli kierownika projektu. Do tego mam nadzieję, że do naszego zespołu w przyszłym roku dołączy studentka, która będzie chciała w tym temacie realizować swoją pracę magisterską.

Stworzone w projekcie anteny będą stosowane m.in. w urządzeniach komunikacji bezprzewodowej dla sieci 5G  –Technologie 5G,  a potem 6G i kolejne  to nowe możliwości i  rozwiązania które usprawnią działanie wielu systemów, poprawiających komfort życia. – Coraz więcej inteligentnych urządzeń i wynalazków potrzebuje jednak komunikacji bezprzewodowej o większej przepustowości, pozwalających na szybszy przesył danych i to właśnie daje nam 5G – podsumowuje badaczka.

Pełna lista TOP 15 ekspertek 5G 

754 wyświetleń