Model e-zdrowia i usług farmaceutycznych – porozumienie uczelni i farmaceutów | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-03-08

Model e-zdrowia i usług farmaceutycznych – porozumienie uczelni i farmaceutów

Podczas podpisania porozumienia Politechnikę Gdańską reprezentował prof. dr hab. inż. Janusz Nieznański (drugi z lewej), prorektor ds. umiędzynarodowienia i innowacji, z ramienia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego obecny był prof. dr hab. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki, a ze strony Gemini Polska –  Artur Łakomiec, prezes zarządu i Artur Sznek, członek zarządu.
Politechnikę Gdańską reprezentował prof. dr hab. inż. Janusz Nieznański (drugi z lewej), prorektor ds. umiędzynarodowienia i innowacji, z ramienia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego obecny był prof. dr hab. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki, a ze strony Gemini Polska – Artur Łakomiec, prezes zarządu i Artur Sznek, członek zarządu. Fot. Maciej Moskwa
Interdyscyplinarny zespół powstanie w wyniku współpracy ekspertów Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Gemini Polska. Celem nawiązanego właśnie trójstronnego porozumienia jest wspólne prowadzenie projektów badawczo-rozwojowych, które – dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii – przyczynią się do poprawy zdrowia Polaków. Naukowcy z PG będą zaangażowani w przygotowanie propozycji rozwiązań informatycznych.

Uroczyste podpisanie listu intencyjnego odbyło się 4 marca na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Politechnikę Gdańską reprezentował prof. dr hab. inż. Janusz Nieznański, prorektor ds. umiędzynarodowienia i innowacji, z ramienia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego obecny był prof. dr hab. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki, a ze strony Gemini Polska –  Artur Łakomiec, prezes zarządu i Artur Sznek, członek zarządu.

Wspólne działania zakładają przede wszystkim tworzenie zespołów badawczo-rozwojowych na rzecz profilaktyki i promocji zdrowia z wykorzystaniem nowoczesnych technologii w e-zdrowiu, a także udostępnianie pracownikom, studentom i doktorantom narzędzi oraz wiedzy przydatnych przy tworzeniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych w zakresie opieki farmaceutycznej.

Pierwszy pilotażowy projekt dotyczyć będzie wsparcia pacjentów rozpoczynających przyjmowanie nowego leku  w nadciśnieniu tętniczym. Farmaceuci Gemini Polska wspólnie z ekspertami z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wypracują standard postępowania możliwy do wdrożenia w ramach opieki farmaceutycznej.

Potrzeba wypracowania jakościowych standardów dla usług farmaceutycznych jest obecnie szczególnie aktualna. W dobie utrudnionego dostępu do przychodni i lekarzy, farmaceuci mogą im pomóc w zapewnianiu pacjentom fachowej opieki i niezbędnego wsparcie merytorycznego. Nasza współpraca ma na celu wypracowanie efektywnych rozwiązań, które będą optymalne z perspektywy wyzwań, jakie stoją przed polską ochroną zdrowia. Jako uczelnia badawcza posiadamy potencjał i doświadczenie w tym zakresie. Jestem przekonany, że zaangażowanie środowiska naukowego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w projekty pilotażowe i badawczo-rozwojowe może przynieść dużą wartośćmówi prof. dr hab. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej zaangażowani będą w przygotowanie propozycji rozwiązań informatycznych wspierających ten proces.

– Opieka zdrowotna potrzebuje narzędzi, które z jednej strony zapewniają bezpieczeństwo przetwarzanych danych, a z drugiej strony zwiększają stopień integracji poszczególnych aspektów opieki. Nowe technologie mogą i powinny wspierać opiekę zdrowotną w zakresie pozyskiwania, gromadzenia i analizy danych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, technologii chmurowych, aplikacji mobilnych, systemów wbudowanych itp. W ramach partnerstwa z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym i Gemini Polska będziemy poszukiwać najlepszych rozwiązań technologicznych spełniających oczekiwania podmiotów świadczących opiekę medyczną oraz – co szczególnie ważne – pacjentów. Zakładamy szerokie uczestnictwo pracowników naukowych i studentów w tym procesie – komentuje prof. dr hab. inż. Janusz Nieznański, prorektor ds. umiędzynarodowienia i innowacji Politechniki Gdańskiej.

Kolejne wspólne przedsięwzięcia będą związane z rozwojem technologii wspierających opiekę nad pacjentem i podnoszeniem bezpieczeństwa przetwarzania danych oraz ograniczaniem negatywnych skutków nadużywania leków (polipragmazja) czy konfliktów lekowych. Inicjatorzy przedsięwzięcia chcą także skoncentrować się na odbudowywaniu zdrowia Polaków po pandemii, w szczególności w grupie osób 40+ i pacjentów cierpiących z powodu chorób przewlekłych.

–  Skupienie na pacjencie i jego potrzebach jest wpisane w misję Gemini Polska. Dlatego angażujemy się w przedsięwzięcia, które pozwalają rozwijać system ochrony zdrowia. Opieka farmaceutyczna, o której mowa m.in. w podpisanej niedawno przez Prezydenta RP ustawie o zawodzie farmaceuty, to ważna odpowiedź na wyzwania teraźniejszości. Nowe technologie z kolei to właściwy ruch w kierunku przyszłości – mówi Artur Łakomiec, prezes zarządu Gemini Polska.

– Farmaceuci stanowią grupę zawodową, która na zasadach komplementarności, z lekarzami i innymi pracownikami medycznymi, powinna uczestniczyć w sprawowaniu opieki nad pacjentami. Mogą pomóc lekarzowi w monitorowaniu terapii lekowych oraz edukowaniu w zakresie profilaktyki zdrowotnej. W tym celu niezbędne jest wypracowanie mądrych, funkcjonalnych i bezpiecznych narzędzi cyfrowych. Wierzę, że nasza współpraca ze znakomitymi specjalistami i ekspertami z Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego to właśnie krok w tym kierunku – uzupełnia Artur Sznek, członek zarządu Gemini Polska.

519 wyświetleń