Spotkania z noblistą. Badaczki z WZiE o doświadczeniach pracy w Berkeley | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-06-22

Spotkania z noblistą. Badaczki z WZiE o doświadczeniach pracy w Berkeley

Uniwersytet w Berkeley
Brama na campus w Berkeley. Fot mat. UC
Co łączy tegorocznego noblistę w dziedzinie ekonomii, profesora Davida Carda oraz dr hab. Joannę Wolszczak-Derlacz, prof. PG i dr hab. inż. Aleksandrę Partekę, prof. PG z Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG? Badania oscylujące wokół tematyki rynku pracy, edukacji oraz fakt, że obie badaczki mogły pod okiem wybitnego naukowca prowadzić prace badawcze na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Prof. Joanna Wolszczak- Derlacz, członkini Rady Narodowego Centrum Nauki oraz Komitetu Naukoznawstwa PAN, realizowała projekt badawczy w ramach programu MNiSW „Mobilność Plus” w Centre for Labour Economics  w Berkeley w roku akademickim 2013-2014. Przyjechała tam na zaproszenie prof. Davida Carda.  Prof. Aleksandra Parteka do Berkeley pojechała w roku 2018, jako stypendystka Fulbrighta w kategorii Senior Award. I w tym przypadku osobą zapraszającą na Uniwersytet Kalifornijski  i opiekunem stażu był prof. Card.

– To było niezapomniane i cenne doświadczenie. Sam pobyt na tej renomowanej uczelni, atmosfera, niezwykle ciekawe wykłady prowadzone przez profesora Carda motywowały do kolejnych działań naukowych - podkreśla prof. Wolszczak-Derlacz, która w Berkeley spędziła prawie rok. – Po spotkaniu z taką osobowością, chce się działać.

– Już w czasie mojego pobytu o profesorze Cardzie mówiło się „przyszły noblista”. W ogromie pracy badawczej i różnych zajęć znajdował czas, żeby wysłuchać studentów czy doktorantów, przyjść na prezentacje visiting scholars, a jedna jego uwaga potrafiła rozwiązać problemy badawcze, nad którymi się długo głowiliśmy – to było wspaniałe – dodaje prof. Aleksandra Parteka.

Prof. Joannie Wolszczak-Derlacz w pamięć zapadł sposób prowadzenia przez noblistę zajęć. David, bo tak zwracali się do niego wszyscy, prowadził zajęcia w niezwykle ciekawy, choć w tradycyjny sposób, przy tablicy, w formie wykładu. Natomiast okraszone one były zawsze wieloma anegdotami, żartami, dygresjami, słuchało się go po prostu znakomicie, ale z drugiej strony zajęcia były strasznie wymagające w zakresie przygotowania merytorycznego uczestników.

Obie badaczki podkreślają, jak ważne jest dla naukowca doświadczenie współpracy międzynarodowej, rozwijanie swojej działalności naukowej w jak najlepszych ośrodkach naukowych i budowanie swojego naukowego cv.

– Jeden wyjazd naukowy, stypendium zagraniczne, często pociąga za sobą następny, pojawiają się kolejne pomysły i kolejne możliwości współpracy. A takie nazwiska jak Card czy doświadczenie pobytu na tak renomowanej uczelni jak Berkeley, otwierają wiele drzwi- mówi Aleksandra Parteka. Budujemy w ten sposób renomę nie tylko swoją, ale i macierzystego wydziału czy całej uczelni. Pozwala to na przykład  na zaproszenie największych nazwisk z danej dziedziny na wydarzenie organizowane na PG. 

W maju 2021 badaczki zorganizowały konferencję na zakończenie jednego z grantów finansowanych z NCN,  na której pojawił się inny wybitny ekonomista, z Harvardu, Pol Antras. – Może w przyszłym roku będziemy rozmawiać o wrażeniach ze spotkań z kolejnym noblistą – śmieją się naukowczynie.

Prof. Joanna Wolszczak - Derlacz o nobliście w Radio Tok FM     Sprawozdanie ze stażu w Berkeley 


Przypomnijmy, tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie Ekonomii otrzymało trzech naukowców – poza prof. Davidem Cardem również Joshua Angrist i Guido Imbens. Nagroda trafiła w tym roku do badaczy, którzy zrewolucjonizowali badania ekonomiczne konfrontując teorię z rzeczywistością.

Ich prace rzuciły m.in światło na relacje między pracodawcami a pracownikami. Prof. David Card od lat 90 tych zajmował się m.in. mierzeniem wpływu wysokości płacy minimalnej na poziom zatrudnienia. Jego badania pokazały, że  wbrew powszechnym obawom  wzrost płacy minimalnej nie musi pociągać za sobą wzrostu bezrobocia. Podobnie, inne prace Carda i jego współpracowników obaliły mity na temat negatywnego wpływu migrantów na rynki pracy.

Studia Carda nad fundamentalnymi kwestiami społecznymi oraz metodologiczny wkład Angrista i Imbensa dowiodły, że eksperymenty naturalne są bogatym źródłem wiedzy – powiedział w uzasadnieniu szef Komisji Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Peter Fredriksson. 


 
328 wyświetleń