Praca doktorska dr Hanny Obracht-Prondzyńskiej nagrodzona przez PAN | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2021-09-06

Praca doktorska dr Hanny Obracht-Prondzyńskiej nagrodzona przez PAN

dr Hanna Obracht-Prondzyńska
Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej dr Hanna Obracht-Prondzyńska została laureatką konkursu pod patronatem Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk na najlepszą pracę doktorską z zakresu gospodarowania przestrzenią.

Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk poinformował o rozstrzygnięciu konkursu na najlepsze prace doktorskie z zakresu gospodarowania przestrzenią. Przyznano dwie równorzędne nagrody główne, jedną za trzecie miejsce oraz dwa wyróżnienia.

W gronie laureatów znalazła się dr Hanna Obracht-Prondzyńska, absolwentka i b. doktorantka Wydziału Architektury PG. Jej praca doktorska, obroniona na Politechnice Gdańskiej, znalazła uznanie w oczach kapituły konkursowej, która w toku dyskusji i po przeanalizowaniu ocen eksperckich podjęła jednogłośnie decyzję o przyznaniu dwóch nagród głównych. Poniżej pełna lista laureatów:

• Miejsce 1. - dr Hanna Obracht-Prondzyńska za pracę: "Rozwój przestrzenny małych miast województwa pomorskiego w kontekście procesu metropolizacji",
  • Miejsce 1. - dr Paweł Sudra za pracę: "Studium metodologiczno-empiryczne procesów rozpraszania i koncentracji zabudowy w aglomeracji warszawskiej po 1989 roku",
  • Miejsce 3. - dr Katarzyna Nowakowska za pracę: "Inwestycje budownictwa mieszkaniowego a kształtowanie miasta zwartego",
  • Wyróżnienie - Dr Edyta Bąkowska-Waldmann za pracę: "Partycypacyjne systemy informacji geograficznej (PPGIS) w procesach decyzyjnych w gospodarce przestrzennej",
  • Wyróżnienie - Dr Kinga Mazurek-Matuszewska za pracę: "Trwałość pokrycia terenu na obszarach o zróżnicowanej antropopresji".

Wręczenie nagród odbędzie się w trakcie posiedzenia plenarnego KPZK PAN 27 września 2021 r. Nagroda w konkursie KPZK PAN to kolejne wyróżnienie dla pracy doktorskiej dr Hanny Obracht-Prondzyńskiej. Wcześniej ta sama praca otrzymała bowiem dwie nagrody ministerialne – więcej na ten temat można przeczytać w artykule na stronie PG

Uzasadnienie kapituły konkursowej KPZK PAN:

Dysertacja autorstwa dr inż. arch. Hanny Obracht-Prondzyńskiej pt. „Rozwój przestrzenny małych miast województwa pomorskiego w kontekście procesu metropolizacji” przedstawia zależności pomiędzy procesami metropolizacji a przyszłością rozwoju małych miast, zaprezentowane na przykładzie województwa pomorskiego i metropolii trójmiejskej. Autorka posługuje się autorskim modelem analitycznym, wykorzystującym wielkie zbiory danych oraz zasoby informacji przestrzennych. Dokonuje oceny tych zasobów. Uwagę Kapituły zwróciła dwoistość podejścia: regionalne (bazujące na analizie siły i konsekwencji oddziaływania metropolii) oraz lokalne (bazujące na analizie procesów rozwojowych małych miast). Autorka przeprowadziła pogłębione studia procesów rozwojowych w obu skalach, dokumentując ich wyniki w postaci rozbudowanych analiz przestrzennych. Zaprezentowała niespotykaną w pracach młodych naukowców kompleksowość podejścia, łącząc kwestie analiz urbanistycznych i regionalnych, a także dotyczących zagadnień społeczno-ekonomicznych i związanych z kształtowaniem przestrzeni. Autorka sformułowała także cenne rekomendacje do polityki rozwojowej na szczeblach lokalnym i regionalnym, a wypracowany model analityczny może być wykorzystany w procesie badania innych obszarów.