Prof. Kazimierz Darowicki o ogniwach wodorowych w radiu TOK FM [podcast] | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-10-26

Prof. Kazimierz Darowicki o ogniwach wodorowych w radiu TOK FM [podcast]

Prof. Kazimierz Darowicki w studiu radia TOK FM
Technologie kosmiczne, łodzie podwodne, autobusy, pociągi, samochody, stacje energetyczne, a nawet wioska olimpijska… O cywilizacji napędzanej wodorem w rozmowie z redaktor Karoliną Głowacką na antenie radia TOK FM w siódmym odcinku audycji „Nauka Praktyczna” opowiadał prof. Kazimierz Darowicki.

– Z pewnością jesteśmy skazani na ogniwa wodorowe ze względu na brak hałasu i zerową emisję. Na razie pozostaje kwestia kosztów tego paliwa. Nie bilansuje się to finansowo, ale coraz sprawniejsze ogniwa fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe i wzrost kosztów w przypadku paliw konwencjonalnych spowodują, że w niedługiej przyszłości powszechniej będziemy korzystali m.in. z tego typu samochodów – powiedział w rozmowie na antenie TOK FM prof. Kazimierz Darowicki, z Katedry Elektrochemii, Korozji i Inżynierii Materiałowej na Wydziale Chemicznym, koordynator Centrum Technologii Wodorowych PG.

W audycji „Nauka Praktyczna” prof. Darowicki wyjaśniał m.in. o tym, czym ogniowo wodorowe różni się od klasycznych ogniw elektrochemicznych, jak powstaje czysty wodór, mówił o testowaniu ogniw przez firmy samochodowe, o magazynowaniu wodoru, a także o zapotrzebowaniu na kadrę techniczną, która sprosta nowym wyzwaniom w tej dziedzinie.

Naukowiec opowiadał także o tym, czym zajmuje się Centrum Technologii Wodorowych PG, o współpracy z DLR (niemiecka agencja kosmiczna) i ZSW (niemiecki instytut badawczy zajmujący się m.in. badaniem ogniw paliwowych) oraz o tym, jak energetyka wodorowa wygląda w różnych krajach.

– Na technologie wodorowe można patrzeć z punktu widzenia: poszczególnych krajów, klimatycznego, a nawet regionalnego. […] U nas na Wybrzeżu nie ma zasobów mineralnych i patrzymy na technologie wodorowe jak na szansę – powiedział prof. Darowicki.

Zapraszamy do odsłuchania podcastu Nauka Praktyczna
 

120 wyświetleń