Prof. Magdalena Gajewska o adaptacji miast do zmian klimatu w radiu TOK FM [podcast] | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-10-08

Prof. Magdalena Gajewska o adaptacji miast do zmian klimatu w radiu TOK FM [podcast]

Prof. Magdalena Gajewska w studiu radia TOK FM
Co zrobić ze skutkami zmian klimatycznych, których już uniknąć się nie da? Jak się na nie przygotować? Gdzie można najefektywniej przyrodę naprawić albo przynajmniej jej nie przeszkadzać? Na te i inne pytania w piątym odcinku cyklu „Nauka Praktyczna” na antenie radia TOK FM odpowiadała prof. Magdalena Gajewska w rozmowie z redaktor Karoliną Głowacką.

Prof. Magdalena Gajewska z Katedry Technologii Wody i Ścieków Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, koordynator Centrum Eko-Tech PG mówiła o tym, w jaki sposób można zmniejszać antropopresję i adaptować miasta do zmian klimatu.

– Musimy zaniechać odprowadzenia zanieczyszczeń do środowiska przyrodniczego w całości, ale przede wszystkim skupiłabym się na powietrzu i wodzie. Należy pamiętać o tym, że 99 proc. wszystkich emitowanych zanieczyszczeń kończy swoje życie w wodzie, a bez wody nie wyobrażamy sobie życia na naszej planecie – powiedziała prof. Gajewska.

Koordynator Centrum Eko-Tech PG opowiadała o narzędziach, za pomocą których można łagodzić i zatrzymywać skutki zmian klimatycznych, m.in. o naturalnych systemach zarządzania retencją wód opadowych, w tym o projektach realizowanych przez naukowców z Politechniki Gdańskiej, np. międzynarodowym projekcie NOAH, który ma ograniczyć spływy z terenów zurbanizowanych w wyniku tzw. przelewów.

–  Na Politechnice Gdańskiej jesteśmy dosyć silnym ośrodkiem znanym z bardzo dogłębnej, wieloletniej wiedzy dotyczącej stosowania systemów naturalnych, które nie dość, że zatrzymują wodę w mieście to jednocześnie stanowią przyjazną przestrzeń do wypoczynku i wprowadzają bioróżnorodność. Są to takie rozwiązania jak ogrody deszczowe czy parki retencyjne – wyjaśniła prof. Gajewska.

Część audycji poświęcono takim kwestiom jak funkcje zieleni w mieście i tzw. błękitno-zielona infrastruktura uwzględniająca związki zieleni z wodą (podejmowanie działań dążących do zatrzymania wody w mieście na terenach zielonych).

Prof. Gajewska mówiła o tym, dlaczego nie powinno się sadzić drzew w donicach i o odchodzeniu od monukultur, o tzw. miastach piętnastominutowych i odczarowywaniu wieżowców, a także o naszych codziennych wyborach w kontekście śladu węglowego.

Zapraszamy do odsłuchania podcastu Nauka Praktyczna

364 wyświetleń