Data dodania: 2021-10-08
Prof. Magdalena Gajewska o adaptacji miast do zmian klimatu w radiu TOK FM [podcast]
Prof. Magdalena Gajewska z Katedry Technologii Wody i Ścieków Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, koordynator Centrum Eko-Tech PG mówiła o tym, w jaki sposób można zmniejszać antropopresję i adaptować miasta do zmian klimatu.
– Musimy zaniechać odprowadzenia zanieczyszczeń do środowiska przyrodniczego w całości, ale przede wszystkim skupiłabym się na powietrzu i wodzie. Należy pamiętać o tym, że 99 proc. wszystkich emitowanych zanieczyszczeń kończy swoje życie w wodzie, a bez wody nie wyobrażamy sobie życia na naszej planecie – powiedziała prof. Gajewska.
Koordynator Centrum Eko-Tech PG opowiadała o narzędziach, za pomocą których można łagodzić i zatrzymywać skutki zmian klimatycznych, m.in. o naturalnych systemach zarządzania retencją wód opadowych, w tym o projektach realizowanych przez naukowców z Politechniki Gdańskiej, np. międzynarodowym projekcie NOAH, który ma ograniczyć spływy z terenów zurbanizowanych w wyniku tzw. przelewów.
– Na Politechnice Gdańskiej jesteśmy dosyć silnym ośrodkiem znanym z bardzo dogłębnej, wieloletniej wiedzy dotyczącej stosowania systemów naturalnych, które nie dość, że zatrzymują wodę w mieście to jednocześnie stanowią przyjazną przestrzeń do wypoczynku i wprowadzają bioróżnorodność. Są to takie rozwiązania jak ogrody deszczowe czy parki retencyjne – wyjaśniła prof. Gajewska.
Część audycji poświęcono takim kwestiom jak funkcje zieleni w mieście i tzw. błękitno-zielona infrastruktura uwzględniająca związki zieleni z wodą (podejmowanie działań dążących do zatrzymania wody w mieście na terenach zielonych).
Prof. Gajewska mówiła o tym, dlaczego nie powinno się sadzić drzew w donicach i o odchodzeniu od monukultur, o tzw. miastach piętnastominutowych i odczarowywaniu wieżowców, a także o naszych codziennych wyborach w kontekście śladu węglowego.
Zapraszamy do odsłuchania podcastu Nauka Praktyczna