Data dodania: 2021-10-18
Prof. Maria Gazda o materiałach przyszłości w radiu TOK FM [podcast]
Prof. Maria Gazda z Instytutu Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej oraz Centrum Materiałów Przyszłości PG opowiadała na antenie radia TOK FM m.in. o materiałach służących tworzeniu zrównoważonej gospodarki, cyklu życia materiału oraz technologiach, które pozwalają użyć materiału jak najmniej.
– Sam materiał nie musi być rewolucyjny, ale rewolucyjne mogą być technologie jego wytwarzania i zastosowania – powiedziała prof. Maria Gazda. – Takie prawdziwe rewolucyjne materiały to np. grafen (w materiałach kompozytowych), a także nadprzewodniki (stosowane np. w silnych elektromagnesach). One są w zastosowaniu, ale nie są jeszcze całkowicie powszechne.
Rozmówczyni red. Karoliny Głowackiej opowiadała także o intensywnie badanych materiałach dwuwymiarowych, jak fosforen (następca grafenu), a także o badaniach nad nowymi materiałami, które prowadzi na Politechnice Gdańskiej.
– Wraz z doktorantami i pracownikami pracujemy w dziedzinach eksperymentalnych, które można nazwać inżynierią materiałową, fizyką ciała stałego lub fizykochemią ciała stałego. Tematem, który nas najbardziej obecnie interesuje są materiały tlenkowe, np. cerany-cyrkoniany baru, niobiany lantanu, tlenki wysokoentropowe – wyliczyła prof. Maria Gazda. – Tlenki badamy głównie pod kątem przewodnictwa protonowego. Nasze badania są ukierunkowane na otrzymanie materiałów, które nadawałyby się w przyszłości do zastosowań w ceramicznych ogniwach paliwowych, ale takich, w których elektrolit przewodzi protonowo. Ta grupa ogniw nie jest jeszcze tak silnie rozwinięta.
Zapraszamy do odsłuchania podcastu Nauka Praktyczna