Data dodania: 2021-10-18
Zespół prof. Zbigniewa Krzemińskiego zwycięzcą konkursu „Wielkie Wyzwanie: Energia”
Zawody technologiczne zostały zorganizowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dzięki wsparciu Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój.
Zwycięski MMB Team, w którego skład wchodzą: prof. Zbigniew Krzemiński, Robert Dobieglewski, Sebastian Giziewski, Mateusz Karpiczenko, Bartosz Kołpacki, Krzysztof Kowalewski, Piotr Pancewicz, Jędrzej Pietryka, Mariusz Rutkowski, Janusz Szewczyk i Marcin Szostak to zespół zajmujący się na co dzień projektowaniem układów elektronicznych i sterowaniem urządzeniami energoelektronicznymi i napędowymi.
Elektrownia wiatrowa stworzona przez drużynę wywodzącą się z Politechniki Gdańskiej jest wyposażona w turbinę o wysokim współczynniku mocy. Każdy stopień przetwarzania energii jest zbudowany w sposób zapewniający dużą sprawność. Zastosowano w niej algorytmy optymalnej regulacji turbiny w stanach ustalonych z uwzględnieniem magazynowania energii. Urządzenie pracuje bez ograniczania mocy przy silnych wiatrach i wykorzystuje maksymalnie energię wiatru dla małych i dużych prędkości.
Od teraz MMB Team jest także autorem zwycięskiego prototypu przydomowej elektrowni wiatrowej w pierwszym, historycznym finale „Wielkiego Wyzwania: Energia”.
– To wiele lat ciężkiej pracy całego zespołu – testów oraz szukania optymalnego rozwiązania. Finalna wersja prototypu pojawiła się 2-3 miesiące temu. Do samego końca nie byliśmy pewni wygranej. Jesteśmy szczęśliwi, że nasza ciężka praca została doceniona. Liczymy na komercjalizację naszego wynalazku – powiedział Janusz Szewczyk, programista zespołu MMB Team.
– Ogromne gratulacje dla zespołu MMB Team, zwycięzców pierwszego w polskiej historii „Wielkiego Wyzwania: Energia”. Dokonaliście wielkiej rzeczy. Sam finał stał na bardzo wysokim poziomie, a następnym etapem powinna być komercjalizacja tych wynalazków – podkreślił dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, wręczając nagrodę główną.
Decydujący pojedynek
Rywalizacja na płycie głównej PGE Narodowego rozpoczęła się o poranku w sobotę 16 października. W szranki stanęło 10 najlepszych drużyn konstruktorskich w kraju, wyłonionych w piątkowych półfinałach: Archetyp, BIGI, Chinook Team, DTD, KamilEco, MMB Team, PJWteam, POLDOM, Silesian Wind Generator, WindCraft.
Celem „Wielkiego Wyzwania: Energia” – czyli przedsięwzięcia, które Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizuje dzięki wsparciu Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój, jest stymulowanie powstawania przełomowych rozwiązań w obszarze małogabarytowych, wydajnych urządzeń energetyki wiatrowej.
Podczas sobotniego Wielkiego Finału prototypy przydomowych elektrowni wiatrowych przez sześć godzin pracowały w warunkach sztucznego wiatru. Wiatraki znajdowały się na specjalnym stanowisku nawiewowym, a nad przebiegiem zawodów czuwała drużyna sędziowska, dbająca o to, żeby wszyscy uczestnicy mieli warunki zbliżone do identycznych. Zespołem, którego urządzenie w sposób najbardziej skuteczny i efektywny przetworzyło energię wiatru w energię elektryczną, okazał się MMB Team.
Popularyzacja energetyki odnawialnej
Do „Wielkiego Wyzwania: Energia”, które NCBR zapoczątkowało przed dwoma laty, zgłosiło się ponad 180 drużyn z całej Polski. Inicjatywa korzysta z doświadczeń konkursów typu Grand Challenge, zapoczątkowanych w 2004 roku przez amerykańską agencję DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency – Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności). W USA wyzwanie związane z opracowaniem systemów autonomicznych do samochodów zaowocowało nie tylko rozwojem nowatorskich i z powodzeniem wdrażanych technologii, ale także zintegrowało środowisko innowatorów.
W odpowiedzi na problem badawczy postawiony w „Wielkim Wyzwaniu: Energia” zespoły konstruktorskie zaprezentowały na PGE Narodowym działanie kompaktowych urządzeń do zastosowań indywidualnych, zdolnych do przekształcania energii wiatru na energię elektryczną oraz jej magazynowania (wymóg fakultatywny) i oddawania w najefektywniejszy sposób. Ale liczyła się nie tylko wydajność. Prototypy wiatraków musiały spełniać parametry określone w „Podręczniku Uczestnika”, m.in. ich wymiary nie mogły być większe od sześcianu o boku 2 metrów, a waga nie powinna przekraczać 200 kilogramów. Ponadto instalacje cechowały się estetycznym wyglądem i cichą pracą.
Z powodu pandemii wydarzenie odbyło się w formule hybrydowej, a rywalizację drużyn konstruktorskich na płycie PGE Narodowy widzowie śledzili za pośrednictwem transmisji on-line.
Więcej szczegółów na temat Wielkiego Wyzwania: Energia znaleźć można na stronie https://wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl
-
2024-12-20
Prawie 12 mln zł na projekty badawcze na PG
-
2024-12-19
Betlejemskie Światło Pokoju dotarło na PG
-
2024-12-18
3 stycznia 2025 r. dniem rektorskim na PG