Best Paper Award dla młodych naukowców z Politechniki Gdańskiej | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2021-12-02

Best Paper Award dla młodych naukowców z Politechniki Gdańskiej

Od lewej dr hab. inż. Anna Zielińska-Jurek, prof. PG, mgr inż. Szymon Dudziak oraz mgr inż. Marta Kowalkińska. Fot. dr inż. Agnieszka Fiszka Borzyszkowska/PG
W październiku odbyła się w formie zdalnej międzynarodowa konferencja „The 2nd International Electronic Conference on Catalysis Sciences—A Celebration of Catalysts 10th Anniversary”, organizowana przez wydawnictwo naukowe MDPI.

Uczestnik konferencji miał do wyboru dwie opcje – zgłosić poster naukowy lub krótki artykuł, (tzw. proceeding) na temat swoich wyników. Dodatkowo, poza udziałem w konferencji trwały dwa konkursy: 1) na najlepszy poster naukowy (Best Poster Award) oraz 2) na najlepszy artykuł (Best Paper Award). Do wygrania było 500 CHF dla autora korespondencyjnego.

Spośród uczestników konferencji, nagrodę Best Paper Award zdobyli naukowcy z Politechniki Gdańskiej za artykuł: „Fluorine Ions in Photocatalysts’ Synthesis: An Obstacle or an Ally? The Investigation of Photocatalysts in Ti-O-F System”. Autorami artykułu byli: dr hab. inż. Anna Zielińska-Jurek, prof. PG, mgr inż. Marta Kowalkińska, mgr inż. Szymon Dudziak (Zespół Fotokatalizy z Katedry Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej, Wydział Chemiczny) oraz dr inż. Jakub Karczewski (Instytut Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej, Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej).

Tematem badań opisanych w artykule są fotokatalizatory „szyte na miarę” – nanostruktury ditlenku tytanu (TiO2) o ściśle określonej morfologii. Do ich syntezy zwykle stosuje się związki na bazie fluoru – bez ich obecności nie da się uzyskać niektórych nanostruktur, jony fluorkowe mogą negatywnie wpływać na końcową aktywność fotokatalizatora. Celem artykułu było podsumowanie zalet i wad stosowania jonów fluorkowych w syntezie fotokatalizatorów TiO2. oraz ich końcowego wpływu na efektywność usuwania zanieczyszczeń organicznych w procesie fotokatalizy, na podstawie wcześniejszych wyników uzyskanych przez grupę.

Zobacz nagrodzony artykuł