Patent europejski dla technologii stworzonej na PG | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-12-03

Patent europejski dla technologii stworzonej na PG

biały logotyp spółki ChitoneCare na granatowym tle
Europejski Urząd Patentowy (EPO) wydał właśnie pozytywną decyzję o przyznaniu wyłącznych praw ochronnych Politechnice Gdańskiej w ramach patentu europejskiego dla innowacyjnej technologii wytwarzania hydrożeli chitozanu – ChitoVelum®, stanowiącej podstawę działań spółki Chitone sp. z o.o.

O pierwszych sukcesach zespołu Chitone i Politechniki Gdańskiej informowaliśmy niespełna dwa lata temu w związku ze zdobyciem nagrody w XXI edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości w kategorii „Produkt przyszłości jednostki naukowej i przedsiębiorcy”  oraz pozyskaniem przez spółkę ponad 25 mln zł finansowania na wdrożenia i rozwój technologii hydrożeli chitozanu ChitoVelum®.

– Rozszerzenie ochrony patentowej na kolejne obszary jest jednym z długoterminowych celów naszego działania. Na wejście w poszczególne procedury państw członkowskich pozyskaliśmy finansowanie już dwa lat temu, lecz samo działanie można było rozpocząć dopiero po wydaniu pozytywnej decyzji EPO – mówi dr inż. Gorczyca, założyciel i prezes zarządu spółki Chitone.

Po stronie Politechniki Gdańskiej zadanie to realizowane jest przez Zespół Rzeczników Patentowych koordynowany przez rzecznik dr Justynę Pawłowską.

Innowacyjna metoda rozpuszczania chitozanu

Technologia ChitoVelum® to innowacyjna metoda rozpuszczania chitozanu przy użyciu kwasu węglowego, którą naukowcy Chitone wykorzystują do opracowania i wdrażania unikalnych produktów wychodzących naprzeciw aktualnym trendom rynkowym i potrzebom klientów, m.in. na rynku produktów kosmetycznych oraz produktów spożywczych.

– Dzięki ChitoVelum® ChitoneCare to produkty unikalnie naturalne, bez negatywnie postrzeganych przez konsumentów składników. Zapewniają szerokie spektrum aktywności, które pierwotnie zostały wykorzystane do konstrukcji nowoczesnych materiałów opatrunkowych – mówi mgr inż. Joanna Kowalczyk, kierownik Laboratorium B+R w Chitone, także absolwentka Politechniki Gdańskiej. – ChitoVelum® tworzy unikalną błonę, która chroni skórę przed drobnoustrojami, utratą wilgotności, jędrności, niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, a przede wszystkim tworzy dogodne warunki do regeneracji mikrourazów skóry.

Obecnie w portfolio marki ChitoneCare są 23 różnorodne pozycje, w tym m.in. produkty do oczyszczania i pielęgnacji twarzy oraz bestseller – produkt przeznaczony do regeneracji skóry po różnego typu podrażnieniach.


­­­­­­­­­­­­­­­

385 wyświetleń