Data dodania: 2022-02-07
Główna nagroda Prezesa Giełdy Papierów Wartościowych dla studenta WZiE
Celem konkursu jest zachęcenie studentów do poszerzenia wiedzy na temat rynku kapitałowego, instytucji tworzących jego infrastrukturę, a także nowoczesnych instrumentów finansowych. Do tegorocznej edycji zgłoszono 69 prac z 34 uczelni z całej Polski. Nadesłane prace oceniała kapituła konkursu składająca się z pracowników naukowych oraz pracowników GPW. Pod uwagę wzięto poziom merytoryczny prac, a w szczególności: oryginalność, sposób analizy zjawisk, zakres badań, oraz innowacyjność formułowanych wniosków.
Tematem nagrodzonej pracy dyplomowej była "Konstrukcja portfela inwestycyjnego o minimalnym ryzyku – optymalna długość okna estymacji na przykładzie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Borsa Italiana". Praca została napisana pod kierunkiem dr inż. Marcina Potrykusa.
– Inwestując na giełdzie zazwyczaj pragniemy zarobić jak najwięcej ponosząc możliwie niskie ryzyko. Tematem zajmował się noblista Harry Markowitz, który stworzył model mający pomóc w realizacji tego celu. W mojej pracy zbadałem, czy model rzeczywiście może być przydatny, jeśli mamy do dyspozycji jedynie historyczne dane o cenach akcji, a także ile obserwacji z przeszłości potrzeba, żeby był on najskuteczniejszy. Okazuje się, że w ostatnich latach, przeciętnie, wykorzystując dane z ostatnich 465-500 dni sesyjnych na GPW model rzeczywiście pomagał ograniczyć ryzyko. Co ciekawe w przypadku giełdy włoskiej liczba potrzebnych obserwacji była o ponad połowę mniejsza – opowiada Piotr Sulewski.
Piotr Sulewski za swoją pracę licencjacką zdobył pierwszą nagrodę ex eqo z Karoliną Krygier z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.