Data dodania: 2022-04-27
Powstaje kompleksowy system wsparcia dla studentów zagranicznych
Na realizację projektu „Stworzenie systemu wsparcia emocjonalnego dla studentów zagranicznych studiujących na Politechnice Gdańskiej” Dział Międzynarodowej Współpracy Akademickiej PG pozyskał dofinansowanie w wysokości 120 tys. zł z programu NAWA „Welcome to Poland”, którego celem jest wzmacnianie zdolności instytucjonalnych uczelni w obszarze obsługi zagranicznych studentów i pracowników.
– Wniosek o dofinansowanie składaliśmy w listopadzie 2021 r., jeszcze przed agresją Rosji na Ukrainę. Planując działania w ramach projektu myśleliśmy głównie, choć nie tylko, o zapobieganiu skutkom pandemii i zdalnej edukacji na zdrowie emocjonalne studentów, w tym studentów zagranicznych, których sytuacja była wyjątkowa trudna. Teraz, mając na uwadze dramatyczną sytuację w Ukrainie i jej wpływ na studentów PG pochodzenia ukraińskiego, rosyjskiego, białoruskiego, ale po prostu wszystkich, których szczególnie mocno dotknęły ostatnie wydarzenia, realizacja projektu wydaje się być jeszcze bardziej zasadna – mówi Anna Modrzejewska, kierownik Działu Międzynarodowej Współpracy Akademickiej PG.
W ramach projektu zaplanowano:
- wsparcie psychologiczne dla studentów zagranicznych;
- warsztaty z mediacji rówieśniczych dla studentów oraz warsztaty z mediacji dla pracowników administracji;
- otwarte seminaria z radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych;
- warsztaty z różnic kulturowych i szoku kulturowego dla studentów zagranicznych oraz pracowników akademickich;
- trening uważności (mindfulness) dla studentów zagranicznych;
- zajęcia jogi dla studentów i pracowników.
Dodatkowo, pracownicy PG wezmą udział w dwóch wizytach studyjnych – w Wielkiej Brytanii odwiedzą Oxford University oraz King’s College w Londynie, z kolei w Holandii spotkają się z pracownikami Vrije Universiteit w Amsterdamie. Na wszystkich tych uczelniach działają profesjonalne centra wsparcia emocjonalnego dla studentów i pracowników zatrudniające specjalistów, w tym psychologów, coachów oraz tzw. cultural sensitive psychoterapists. Wiedza, doświadczenie i cenne know how zdobyte w Wielkiej Brytanii i Holandii będą wykorzystane w projekcie PG.
– Liczymy, że jednym z efektów realizacji projektu będzie stworzenie sieci wsparcia działającej na wszystkich wydziałach, w której będą działać wcześniej przeszkoleni pracownicy i studenci – mówi Anna Modrzejewska. – Decentralizacja działań ułatwi dostęp do różnych form wsparcia zdrowia emocjonalnego i pozwoli na integrację pracowników i studentów, w tym studentów zagranicznych.
Projekt PG będzie realizowany od czerwca 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r.
Wsparcie dla Ukrainy
Dodajmy, że już teraz Politechnika Gdańska aktywnie działa na rzecz wsparcia obywateli i obywatelek z Ukrainy. Akademik w Brzeźnie został oddany na potrzeby uchodźców, zorganizowano również zbiórkę rzeczy na jego wyposażenie i zaopatrzenie. W akademiku odbywają się lekcje języka polskiego, działa świetlica dla dzieci, w której co wtorki organizowane są zajęcia plastyczne.
Z kolei dla młodych osób z Ukrainy, które chciałaby rozpocząć studia w Polsce, DMWA prowadzi na terenie kampusu PG lekcje języka polskiego. Wśród dotychczasowych działań brakowało jednak do tej pory kompleksowego programu wsparcia emocjonalnego, które teraz będzie możliwe w ramach projektu Welcome to Poland.
-
2024-12-20
Prawie 12 mln zł na projekty badawcze na PG
-
2024-12-19
Betlejemskie Światło Pokoju dotarło na PG
-
2024-12-18
3 stycznia 2025 r. dniem rektorskim na PG