Wyróżnienie i nagroda „Perspektywy Medycyny” dla prof. Andrzeja Czyżewskiego | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-04-20

Wyróżnienie i nagroda „Perspektywy Medycyny” dla prof. Andrzeja Czyżewskiego

prof. Andrzej Czyżewski
Fot. Krzysztof Krzempek/PG 
CyberRadar – wynalazek skonstruowany przez prof. Andrzeja Czyżewskiego, kierownika zespołu Katedry Systemów Multimedialnych WETI PG, został wyróżniony podczas 3. Kongresu „Zdrowie Polaków” w konkursie „Perspektywy Medycyny”. Prof. Czyżewski otrzymał również nagrodę za całokształt działalności naukowej na rzecz rozwoju medycyny.

Podczas 3. Kongresu „Zdrowie Polaków” w warszawskim hotelu Marriott, ogłoszono laureatów konkursu „Perspektywy Medycyny”. Celem plebiscytu jest promowanie ekspertów, liderów i zespołów, które przyczyniają się do podnoszenia poziomu polskiej medycyny, wspierania pozytywnych zmian w ochronie zdrowia w Polsce, poprawy jakości opieki medycznej, a także popularyzacji postaw prozdrowotnych.

Do konkursu zgłoszono kilkadziesiąt kandydatur, projektów i programów. Nagrody przyznano w sześciu kategoriach: profilaktyka zdrowotna, organizacja – ochrona zdrowia, nowoczesna edukacja medyczna, innowacje i wdrożenia, promocja zdrowia w mediach oraz telemedycyna i usługi e-zdrowia.

Wyróżnieniem w tej ostatniej kategorii uhonorowano CyberRadar, nowatorski, bezkontaktowy aparat, który umożliwia bezpieczne monitorowanie oddechu u pacjentów, co pozwala zwiększyć skuteczność medyków w walce z Covid-19.

– CyberRadar to urządzenie o niedużych rozmiarach, można je postawić w dowolnym miejscu w gabinecie lekarskim, lub przy łóżku pacjenta. Posiada czujnik mikrofalowy schowany w plastikowej obudowie, a także czułą kamerę służącą do wykrycia położenia oczu i ramion pacjenta, a następnie „pozycjonowania” klatki piersiowej. Następnie, na wbudowanym ekranie, wyświetla dane z jego bieżących czynności oddechowo-krążeniowych – wyjaśnia prof. Andrzej Czyżewski, kierownik KSM PG.  

W przygotowaniu i opracowaniu funkcjonalności CyberRadaru brali udział naukowcy Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Ze strony Politechniki byli to: prof., Andrzej Czyżewski, prof. B. Kostek, mgr inż. Adam Kurowski, mgr inż. Andrzej Sroczyński, mgr inż. Tomasz Śmiałkowski, dr inż. Piotr Odya, dr inż. Piotr Szczuko, dr inż. Arkadiusz Harasimiuk. Z kolei Gdański Uniwersytet Medyczny reprezentowali: prof. Krzysztof Narkiewicz i dr n. med. Beata Graff. 

W kategorii „Innowacje i wdrożenia” prof. Andrzej Czyżewski otrzymał również statuetkę i nagrodę za „wieloletnią, interdyscyplinarną działalność i prace wynalazcze na rzecz rozwoju zastosowań technik komputerowych w medycynie”.

Więcej o konkursie

547 wyświetleń