System inteligentnych znaków drogowych z PG otrzymał godło „Teraz Polska” | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-06-10

System inteligentnych znaków drogowych z PG otrzymał godło „Teraz Polska”

Agata Kornhauser-Duda, pierwsza dama RP, prof. Andrzej Czyżewski (PG), prof. Michał Kleiber, przewodniczący Kapituły Konkursu „Teraz Polska”.  Fot. Kamil Broszko
Na zdj. Agata Kornhauser-Duda, pierwsza dama RP, prof. Andrzej Czyżewski (PG), prof. Michał Kleiber, przewodniczący Kapituły Konkursu „Teraz Polska”.  Fot. Kamil Broszko
INZNAK – technologia inteligentnych znaków drogowych do adaptacyjnego sterowania ruchem, opracowana przez prof. Andrzeja Czyżewskiego i jego zespół z Katedry Systemów Multimedialnych WETI PG, została nagrodzona godłem „Teraz Polska” w kategorii „Innowacje”. Jest to jedyna nagroda, jaką przyznano przedstawicielom całego województwa pomorskiego.

9 czerwca 2022 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się 32. Gala „Teraz Polska” – finał konkursu na najlepsze produkty, usługi i innowacje, organizowanego przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego.

Godłem „Teraz Polska” nagrodzono 23 firmy. Wśród laureatów znajdują się przedstawiciele wielu branż, m.in.: medycznej, farmaceutycznej, transportowej, budowlanej, turystycznej, energetycznej i innych. Nagrody wręczono również najlepszym krajowym innowatorom i przedstawicielom sektora nowych technologii – i to właśnie w kategorii „Innowacje” nagrodę otrzymał – wraz z zespołem – prof. Andrzej Czyżewski, kierownik Katedry Systemów Multimedialnych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.

Inteligentne znaki z PG poprawią bezpieczeństwo na drogach

Głównym zadaniem opracowanych na Politechnice Gdańskiej inteligentnych i autonomicznych znaków drogowych INZNAK jest zapobieganie stłoczeniom w ruchu drogowym i wynikającym z tego kolizjom pojazdów na autostradach i drogach szybkiego ruchu.

Nasze znaki przekazują informacje kierowcom działając w sposób autonomiczny, tzn. w oparciu o wykonywane w czasie rzeczywistym pomiary ruchu drogowego, prowadzone za pomocą specjalistycznych czujników, które są w nie wbudowane – tłumaczy prof. Andrzej Czyżewski. Znaki wymieniają się ze sobą informacjami pozyskanymi na danym odcinku drogi poprzez sieć bezprzewodową, dzięki czemu mogą wyświetlać kierowcom dostosowywaną na bieżąco zalecaną prędkość jazdy.

Posłuchaj audycji "Eureka" i rozmowy z prof. Czyżewskim o systemie INZNAK na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 

Innymi słowy, znaki z systemu INZNAK komunikują prędkość obliczoną na podstawie badanego przez nie ruchu pojazdów oraz na podstawie informacji otrzymanych z ciągu podobnych znaków o zmiennej treści, rozmieszczonych wzdłuż odcinka autostrady. Zalecana prędkość jazdy jest wówczas przekazywana kierowcom poprzez jej wyświetlanie na znaku, wyposażonym w innowacyjny, modułowy wyświetlacz elektroniczny, jak również jest przekazywana bezprzewodowo do pojazdów wyposażonych w interfejs V2X (interfejs do systemu komunikacji elektronicznej: pojazd-infrastruktura).

Efekt? System może znacząco zmniejszyć zagrożenie wypadkami na drogach szybkiego ruchu i poprawić tym samym bezpieczeństwo podróżnych.

Drugie wyróżnienie dla PG i zespołu prof. Czyżewskiego

Dotychczas w poszczególnych edycjach konkursu „Teraz Polska” wzięło udział ponad 6 tys. polskich firm, reprezentujących wszystkie branże krajowej gospodarki. Biorą w nim udział zarówno największe polskie przedsiębiorstwa, jak i niewielkie firmy.

Podczas tegorocznej gali statuetki wręczała Agata Kornhauser–Duda. – Wszystkim nominowanym składam wyrazy uznania za Państwa pasję, za ugruntowane sukcesy osiągnięte w relatywnie niedługim czasie, ale przede wszystkim za to, że nieustannie wyznaczają Państwo nowe horyzonty i biją nowe rekordy – mówiła pierwsza dama RP.

Dla zespołu prof. Andrzeja Czyżewskiego, jak i Politechniki Gdańskiej i Wydziału ETI, jest to już drugie wyróżnienie – a do tego dopiero trzecie w historii całego konkursu, które przyznano polskim naukowcom z sektora akademickiego.

Godło Teraz Polska dla CyberOka

Uprzednio, w 2015 r., otrzymaliśmy Godło za wynalazek CyberOko, który pozwala na komunikowanie się z osobami niewykazującymi oznak przytomności – wspomina prof. Andrzej Czyżewski. – Godło „Teraz Polska”, przyznawane na zasadzie selekcji konkursowej, jest dla nas potwierdzeniem wysokiej oceny przydatności naszych opracowań i motywacją do podejmowania kolejnych projektów badawczo-wdrożeniowych. Korzystając z możliwości posługiwania się logotypem Godła „Teraz Polska”, promujemy uczelnię, macierzysty wydział, a także aspekt społecznej przydatności wyników badań naukowych – dodaje.

– Nagrodzone produkty, usługi i innowacje są bardzo interesujące – komentuje Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego. – Dobitnie pokazują, gdzie tkwi prawdziwy potencjał krajowej gospodarki i kto jest jej najlepszym ambasadorem i przedstawicielem. Pozwalają również nieco optymistyczniej patrzeć w przyszłość, mimo niepewności właściwej obecnym czasom. Wszystkie organizacje, przedsiębiorstwa, spółki, których produkty mają prawo do posługiwania się Godłem „Teraz Polska”, to właśnie niekwestionowani liderzy zaufania.

Projekt INZNAK był współfinansowany przez środki europejskie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W opracowaniu projektu brali udział również naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a istotnym wsparciem dla zespołu prof. Czyżewskiego był udział w projekcie pomorskich firm reprezentujących branżę elektroniczną: Siled sp. z . o. o. oraz Microsystem sp. z. o. o. W firmie Siled zaprojektowano i wykonano prototypy inteligentnych znaków drogowych, dzięki czemu możliwe stało się przeprowadzenie badań drogowych i przygotowanie wynalazku do wdrażania. 

Więcej o tegorocznej edycji konkursu „Teraz Polska”

1383 wyświetleń