„Diamentowy” wisior inspirowany kosmosem i twórczością Lema powstał w laboratorium na PG | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-12-16

„Diamentowy” wisior inspirowany kosmosem i twórczością Lema powstał w laboratorium na PG

Wisor stworzony przez naukowców PG
Wisior stworzony przez naukowców z PG. Fot. A. Grabowska / Materiały prasowe
Naukowcy z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki stworzyli biżuterię, a dokładnie wisior, wykorzystując plazmę mikrofalową i metodę Czochralskiego. Dzieło, zainspirowane kosmosem oraz twórczością Stanisława Lema, jest jednym z eksponatów prezentowanych na międzynarodowej wystawie „Lem. Kosmos. Biżuteria” w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku.

Wisor powstał w laboratorium na WETI, a jego twórcami są naukowcy z Katedry Metrologii i Optoelektroniki: dr hab. inż. Robert Bogdanowicz, prof. PG, dr inż. Matusz Ficek oraz dr Mattia Pierpaoli.

– To szklana planeta z amorficznej, stopionej krzemionki wraz z półprzewodnikowym, monokrystalicznym waflem krzemowym, pokrytym strukturą polikrystalicznego diamentu – mówi prof. Robert Bogdanowicz. – Wisior został sztucznie wytworzony za pomocą plazmy mikrofalowej oraz metody Czochralskiego.

Współautorem i kuratorem wystawy, na której zaprezentowano pracę naukowców z PG oraz stu innych artystów z całego świata jest Giedymin Jabłoński, niezależny twórca oraz wykładowca Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, a także absolwent Politechniki Gdańskiej.

Wystawę, można oglądać do 8 stycznia w Ratuszu Głównego Miasta (ul. Długa 46/47, Sala Morska, II p.). Następnie wystawa wyruszy do Wiednia, Berlina i Houston w USA.

Informacje dotyczące godzin otwarcia i cen biletów dostępne są na stronie internetowej Muzeum Gdańska.

W ramach projektu powstanie także książka z katalogiem kolekcji oraz tekstami zaproszonych autorów, w tym prof. Roberta Bogdanowicza.

Więcej o wystawie

566 wyświetleń